Zdraví; ochrana životního prostředí; péče o sebe sama, o druhé a o zemi; práce s duchy místa; tajemství a mystéria země; magie noci; magie vody; práce s emocemi a sny; tvůj jedinečný hlas; vhodný čas dát lidem najevo, kdo jsi; nemoc i tělesná a duševní pohoda; zdraví

Žáby jsou masožraví obojživelníci se zadními nohami dobře vyvinutými ke skákání a plavání pod vodou. Charakteristické zvuky doprovázející dobu jejich rozmnožování lze slyšet během teplejších měsíců téměř v každém jezeře či bažině. V tomto období samičky kladou vajíčka a samečci je oplodňují. Potěr, který tak vznikne, často zlikvidují predátoři. Z vajíček, jež dozrají, se vyderou pulci. Původně vodní býložravci postupně ztratí své ploutve a rozvinou končetiny. Jsou citliví na změny ve svém prostředí a v kontaminované vodě umírají. Mnoho žab je ohroženo znečištěním, ničením míst, která obývají a také predátory. Žáby nám připomínají křehkost našeho životního prostředí.

Učení a výzvy:

Někdy je důležité, abychom dali druhým najevo, jak na tom jsme, a právě teď přišel ten čas. Možná skrýváš pravdu o svém zdravotním stavu před sebou i ostatními. Jsi nemocný, jsi na dně nebo v depresích, jsi poslední dobou hodně unavený? Poděl se o to otevřeně s těmi, kdo jsou pro tebe důležití. Když přiznáš, že se necítíš nijak výtečně, lidé ti mohou pomoci na tvé cestě ke zdraví a pohodě.

Žába nás učí o tom, co je to nemoc a zdraví. Naše tělo podléhá neustálým změnám a balancuje mezi zdravím a nezdravím. Náš zdravotní stav odpovídá životnímu prostředí, genetice i našim vlastním myšlenkám. Nejsme schopni kontrolovat svou genetickou výbavu, ale máme možnost měnit a zlepšovat vlastní životní prostředí a duchovní postoje. Žabí energie představuje aktivní hledání řešení nerovnováhy a nepohody. Vymírání žab v našem prostředí nám připomíná, že musíme chránit a pečovat nejen o své vlastní zdraví, ale také o zdraví druhých a celého prostředí.

Žabí síla učí o hodnotě ochrany životního prostředí. I malé změny v našich zvycích mohou podpořit udržitelnější prostředí pro život okolo nás a příští generace. Žabí perspektiva tvrdí, že není nutné dramaticky měnit životní styl, abychom mohli přispět k velkým změnám. Uvaž, zda můžeš více investovat do recyklování, snížit spotřebu chemických prostředků či vyčistit kus lesa. Je mnoho způsobů, jak se můžeš podílet na změně.


Sponzor www stránek
Ivan čaj z Vrbovky úzkolisté

Každý z nás má jedinečný hlas a unikátní způsob vyjadřování. Nemusíme se pokládat za příliš tvořivé, a přesto být kreativní v tom, jak se oblékáme, jak komunikujeme s druhými a jak tvoříme vlastní život. Žába nás vede k silnějšímu spojení s naším jedinečným hlasem a k jeho skutečnému ocenění.

Žába je poněkud tajuplné stvoření, obydluje tmavá místa a nejčastěji bývá aktivní v noci. Její síla je výtečným průvodcem při nočních obřadech či magii. Žába nás učí o tajemstvích a záhadách země. Pokud se s ní v meditacích pravidelně spojíte, může vás seznámit s duchy vašeho místa. Žába nás učí o magii vody a její léčivé síle. Pijete dostatečně? Zkusili jste si někdy během sprchování představit, jak z vás voda splachuje negativní energii? Napadlo vás už zaskřehotat si ve vaně jako žába? Voda nás učí, jak volně plynout a obcházet překážky. Symbolizuje naše podvědomí, sny a emocionální stavy. Žába může být dobrou volbou, pokud hledáte spojence, který by vám pomohl lépe porozumět sobě samým.

Vskočí-li vám žába do života, nabízí vám výjimečnou příležitost pracovat s emocemi a se sny.  Zaznamenáváte si sny? Pamatujete si je? Jak často si uvědomujete své citové prožívání? Žába nás žádá o jasnější vnímání vlastních pocitů a uznání citové složky nás samých namísto jejího potlačování. Emoce můžeme chápat jako zdroj síly, nahlédneme-li pod jejich povrch, nalezneme cestu ke zdraví a pohodě.

Krajina je obydlená duchy. Někteří z nich nás chtějí poznat, jiní s námi nechtějí mít nic do činění, dohromady však oduševňují zemi okolo nás. Žabí medicína nám ukazuje, jak důležité je naučit se pracovat s duchy místa. Znáte původní kultury, jež tu žily před vámi a uctívaly zemi, již obývaly? Pokusili jste se už odvděčit se krajině, se kterou žijete za to, co vám dává? Vytvořit si upřímný a vědomý vztah se zemí, i kdyby mělo jít „jen“ o pozornost vůči spojení, jež s ní máte, může být velmi hlubokým aktem respektu. Zkuste to někdy a žabí energie vám pomůže.

Stinné aspekty:

Ti, kteří nemají žáby rádi nebo se jich obávají, mohou zanedbávat své zdraví a fyzickou i psychickou pohodu. Možná jsou přesvědčeni, že jsou v pořádku a že být unavený nebo přímo vyčerpaný je normální. Vyhýbají se vlastním potřebám a nevěnují se sobě samým. Ať už je tím důvodem cokoli, žába vskočila do vašeho života, aby vám připomenula, jak je důležité starat se o sebe a své zdraví. Vaše soukromé prostředí potřebuje péči, bez něj byste tu přece nebyli.

Žába coby stínový aspekt provokuje ty, kdo mají strach z tajemství a záhad země a jejích duchů. Někteří lidé se nadšeně potýkají s tajemstvím a učí se s ním žít, jiní se obávají dlouho skrytého vědění. Někdy je to moudrý postoj, neboť tajuplné a skrývané poznání může být nebezpečné, ocitne-li se v nepovolaných rukou. Žába vyžaduje, abychom zvážili, zda jsme hodni poznání, jež přinášejí tajemství a záhady. Potřebujeme si uvědomit, zda na tajemno neprojektujeme vlastní očekávání. Máme-li se duchovně rozvíjet, musíme tyto strachy překonávat.

Spojení:

Tak jako ostatní zvířecí spojenci se i žába objeví v pravý čas a nemůže být nucena k tomu, aby s vámi sdílela své učení. Žabí síla může být tichá a tajuplná, a přesto je jednou z nejčastějších zvířecích učitelů, neboť nese mnohé dary a učení. Nejvhodnější dobou ke spojení s žábou je noc, mnozí žabí duchové reagují na bubnování či zpěv. Žabí energie ne vždy promlouvá vaším vlastním jazykem a může být docela nenápadná, jako by vás provázela jen tak na pozadí. Když však svolíte ke kontaktu s touto bytostí, uvidíte, že její moudrost je bezbřehá a její velkorysost i obětavost vás může inspirovat k větší pokoře.

Autor: Ravenari, www.wildspeak.com, přeložila Katka Fojtíková

Jeden komentář

Silové zvíře – Žába

  1. Kedysi som bol na objavovaní vnútorného zvieraťa. Neviem, či to bola priamo žaba, no skôr niečo medzi slimákočervíkožabosalamandoru 🙂

    T

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..