Ten, který vidí neviděné, ostražitost, jasnovidné zření neviditelného, samota, rezervovanost, poustevník, pochopení, duchovní mystéria, energie sfingy, neviditelnost, poznání versus pověry, hra, vnímání všech úrovní a ochrana na všech úrovních, svádění a oční kontakt, ovládání času a prostoru v jiných světech

Rys je největší evropská kočkovitá šelma z podčeledi malé kočky s až 70 cm výšky a 120 cm délky. Je to plachá tajuplná středně velká šelma se špičatýma ušima s chomáčky chlupů na konci. Mívá také prodloužené lícní chlupy utvářející licousy. Žije v lesích s bohatým podrostem a skalními útvary ve středních a vyšších polohách, ale také na pouštích a v buši. Věhlasný rysí pohled v sobě nese něco povzneseného až královského. Rysi jsou nejaktivnější při úsvitu a při soumraku, ale také v noci. Živí se převážně hlodavci a zajíci. Jsou zcela závislí na populaci zajíců a jejich počet bývá přímo úměrný počtu zajíců v oblasti. Většinou jsou tiší, ke komunikaci užívají jazyk těla a pach. V období páření pak skučí a syčí. Bývají loveni pro kožešiny a jejich mláďata jsou ohrožena predátory, kterými jsou mezi jinými kojoti, sovy a lišky.

Rysovo učení

Mějte na paměti, že silové zvíře, které vás kontaktuje je zároveň tím nejlepším zdrojem informací o tom, jaké učení přináší. Tento text je zamýšlen pouze jako průvodce, nemůže být nikdy úplný a neomylný.

Rys nám říká, že je na čase být obezřetný a ostražitý. Přichází ve snech a vizích často právě proto, aby nás upozornil, že potřebujeme věnovat více pozornosti našemu okolí. A to přesto, že víme, že nám nehrozí žádné nebezpečí. Udržení si jisté rezervovanosti nás učí dříve myslet než jednat a rys k nám může přijít, aby vyrovnal naši impulsívnost.

Rys může přinést jasnost v uchopení duchovních záhad, umožní nám nahlédnout na skrytá tajemství a porozumět, jak se vztahují k našemu životu a k životům našich bližních.

Rys naznačuje, že je na čase zaujmout mírně skeptický postoj v rozlišování poznání od pověr. Rysí energie má tendenci prošpikovat iluze zaběhaných zvyků pověrčivých lidí a učí nás překonat hluboce zakořeněná přesvědčení, jimiž si blokujeme možnost nového poznání.

Rys je ideálním pomocníkem při vnímání všech úrovní a růstu, který to přináší. Naučíme-li se vnímat všechny oblasti našich životů, nesmírně se rozvineme. To také vede k schopnosti ochránit se na všech úrovních. Rysí energie s výjimečnou silou kultivuje a udržuje osobní hranice a bariéry.

Rysí přirozenost samostatně fungovat umožňuje porozumět a udržet tajemství. Nejde přitom o klamání ani úmyslné škození, spíše o typ energie, jež tu vyniká. Rys je archetypem poutníka, tak jak jej známe z tarotových karet. Lidé s rysím pomocníkem často přijdou na to, že se lépe spojí s druhými i se sebou, když se záměrně straní přílišného společenského života, jinak se vyčerpají.

Přítomnost rysa v našem životě zrcadlí také přítomnost energie Sfingy v našem životě a může být podstatné spojit se také s touto mýtickou bytostí, její symbolikou a odkazem.

Jsi samotář, který se bere příliš vážně? Tak to dost možná bude, když jsi přitáhl rysa do svého života. Dobrá zpráva je, že rys má smysl pro rozmarnou, lehkou a veselou hru. Je tedy na čase poohlédnout se ve svém životě po činnostech, které ti vrátí dětskou radost, smích a živost. Nelze se přece vymlouvat na samotu, bereme-li se příliš vážně. Dokážeme si hrát a bavit se také sami, jak nás může každý rys naučit.

Na úrovni šamanské či duchovní reality učí rys ovládat čas a prostor v jiných světech. Jde o nezbytný nástroj šamana, který rys jako jedno z mála zvířat ochotně učí. Taková manipulace nám umožňuje navštívit budoucnost či vzpomínky, ohnout a přizpůsobit si rozmanité prostory i prodloužit či zkrátit čas, abychom lépe porozuměli energii a lépe léčili. Tato schopnost je záhadou sama o sobě, a proto je také rys jedním z jejích nejlepších učitelů.

Svádění a oční kontakt je oblast, v níž je rys skutečným mistrem. Možná je na čase naučit se využívat výrazivost svých očí k ovlivnění druhých nebo zjistit jak podstatným symbolem je ve tvém duchovním životě oko. Co znamená dívat se, vidět a zaznamenávat informace? Jaké barvy vidíš? Co mohou jiné bytosti vidět a ty ne? Jaká tajemství se v tom skrývají? Má vidění spíše svůdný či hrozivý náboj? Vidíš něco, co ostatní vidět nemohou?

Rys je ten, který vidí neviděné. Přichází do našich životů, aby nás upozornil na něco, co jsme dosud odbývali, ať už z jakýchkoli důvodů, a nyní je třeba se na to zaměřit. Rys nás navíc učí vidět to, co lidské oko v každodenním životě není schopno pojmout. Rysí doménou je rozeznávat aury, bytosti, duchy, energetické linie v přírodě, energetická pole a štíty, pozůstatky magického působení, vzpomínky i bloky, ke kterým jsou lidé vázáni. Přijde-li k nám rys, může signalizovat čas vhodný ke čtení tarotu, run či jiných nástrojů věštění. Je to čas, kdy jsme schopni se na sebe objektivně podívat nebo se tomu učit.

Je-li rys vaším průvodcem

Lidé s tímto totemovým zvířetem často projevují tytéž črty jako rys sám. Razím filozofii, že máme jediného průvodce, který nás učí a zároveň představuje klíčové aspekty naší osobnosti.

Lidé s rysí energií, kteří jsou ještě na počátku cesty, mají tendenci frustrovat ostatní povýšeným a domýšlivým chováním a přesvědčením, že ví vše lépe. Je podstatné, abychom si všichni, ať už je našim průvodcem rys nebo ne, uvědomili, že skutečně známe odpovědi. Naše poznání se však ještě může skrývat za léčkami ega nebo tužbami naší emocionální stránky.

Lidé rysí medicíny umí udržet tajemství a přesně poradit druhým, kdy je správný čas tajemství odhalit. Rys také ví, kdy mlčet a kdy hovořit a udělit moudrou radu.

Jsou jistě další způsoby, jakými se váš průvodce projevuje. Rozeznáte je, spojíte-li se s jeho energií a vlastní pozorností.

Rys jako stínový průvodce

Stínovým průvodcem je zvíře, jehož se iracionálně obáváme. Učí nás vnímat hluboké aspekty nás samých, s nimiž se obtížně konfrontujeme. Často právě črty našeho stínového průvodce, jež v nás vzbuzují strach, bývají rysy nás samých, které se nám nelíbí. Musíme prozkoumat, proč to tak je a učit se s nimi spolupracovat.


Partner www stránek
KRATOM – KOUZELNÁ BYLINA Z JIHOVÝCHODNÍ ASIE

Lidé se někdy bojí rysa, neboť mají co skrývat. Cítili by se příliš „odhaleni“, pokud by se přišlo na jejich tajemství.

Ti, kdo se rysa obávají, mívají nízké sebevědomí, jež se projevuje v hádce či diskuzi. Nesnášejí pocit, že jsou poučováni nebo rozebíráni v diskuzi. Potřebují se naučit mlčet, jakmile se pustí do konfrontace se sebou samými. Jde o důležité učení pro ty, kteří nesou stínovou energii rysa.

Kontakt s rysem

Tak jako jiní zvířecí pomocníci, i rys se objeví v ten správný a vhodný moment. Není možné jej nutit, aby se s vámi spojil nebo vám přinášel své zprávy. Obvykle rys nejraději odpoví, když se pokusíte o spojení s jeho energií na klidných a tichých místech, především v lesích. Meditace, při níž se mění způsob dýchání a člověk se zaměřuje do svého nitra, bude pravděpodobně úspěšnějším postupem než divoké bubnování. Je-li rys připraven se s vámi setkat, pohotově odpoví na zvuk chrastítka či flétny.

Rys je samotářské stvoření a objeví se jen tehdy, když samo chce. Není k dispozici našim pokynům a nereaguje na zavolání. I to je součástí záhady, k jejímuž pochopení nám chce pomoci.

Autor: Ravenari, www.wildspeak.com, přeložila Katka Fojtíková

6 Komentářů

Silové zvíře – Rys

 1. Dobrý den ahoj 🙂 nevím, jestli to je pravda, ale mám dojem, že mám zrovna ryse. Docela to ke mně sedí a delší dob se mi objevovali kočky 🙂 Bohužel, nikdy na mé ,,volání,, nereaguje :/ Jinak tento článek mi moc pomohl, děkuji a zatím ahoj 🙂

 2. Dobry den, v posledni dobe porad kritizuji nektere lidi, protoze vidim jejich chyby, ktere se mi vubec nelibi. I v rodine. Vyrustala jsem v neharmonicke rodine. Jako dite jsem si neuvedomila urcite vlastnosti nebo chyby a spatne negativni postaveni ke svetu. Ted mi je 36 a uvidela jsem to, protoze jsem si uz pred par lety prosla nekterymi kurzy a seberozvojem, uz od 18 jsem pryc z domu. Pokazde, kdyz jsem se vratila (nebylo to moc casto, treba na Vanoce), necitila jsem se nikdy dobre, hlavne diky lidem, kteri me obklopovali v me vlastni rodine. Samozrejme mam taky chyby, ale myslim, ze je dulezite rict tem ostatnim, jak je vidim. Mohou si to sami prebrat, jak chteji. Uz jsem jim i rekla, ze jsem s nimi skoncila. Protoze ja potrebuji ve svem okoli uplne jine lidi, chci mit konecne radost ze zivota a chci se citit dobre. A toto uvedomeni jsem ziskala teprve dnes, kdyz mi je 36 let… Skoda predesleho promarneneho casu… Rys mi vysel v kartach a musela jsem zabruslit na tuto stranku. Dekuji moc, sedi to.

 3. Zdravím.
  Dneska jsem ve snu měla ryse. Kanadského.
  V podstatě jsem utíkala před kočkami, jakoby průlezy, okny nahoře v nějakém velikém bytě. Sklad to určitě nebyl.
  Ale jen jeho si pamatuji.
  Šel za mnou klidně, já se nebála, ale utíkala jsem. On mě nechtěl zabít, vlastně mi ani nekoukal do očí, jen prolezl za mnou, on dole a já nahoře.
  Chvíli před tím, než jsem usnula a sen se mi zdál, jsem se mazlila se svou kočkou, která na mě po chvíli zaútočila. A já si v duchu přála, aby mi podvědomí poradilo, odpovědělo na to, co se děje teď mezi mnou a někým, do koho jsem zamilovaná.
  Teď hledám, co mi to chtělo říct. Konkrétně on.
  Mívám teď hodně zvláštní sny, ale tenhle….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..