Had

Stvořitel, transformace, slunce, síla

Svět. Kruhy a spirály. Mikrokosmos a makrokosmos. Zrození světa. Posvátnost. Připomíná nám místo v řádu světa. Pokora. Slunce a jeho kouzlo. Bohyně a bůh energie. Stvořitel. Život a smrt. Umění zrozené pravdou. Tvořivost. Moudrost. Síla.


Sponzor www stránek

Obecný popis:

Had je zřejmě jedním z nejznámějších a nejobávanějších masožravých plazů na světě. V mnohých místech se hadi běžně vyskytují včetně těch jedovatých. Hadi jsou také například v domorodé mytologie Austrálie a Afriky považování za tvůrce země, vody a většiny přírody kolem nás. Hadi mohou docela dobře vidět, slyšet a používat čich. Hadi primárně používají receptorů vůně na svých jazycích k vyhledání kořisti a prozkoumávání okolí. Proto často kmitají svým jazykem. Hadi se pohybují díky stahování a uvolnění svalů. Pravidelně se svlékají ze své kůže. Jako všichni plazi jsou závislí na slunečním svitu, ze kterého čerpají energii pro svůj pohyb. Hadi kladou vejce, nebo rodí přímo živá mláďata.

Lekce a výzvy:

Když had vstoupí do našich životů, je to často z podstatných důvodů, které nám pomáhají připomínat naše spojení se světem a se vším posvátným. Had nás učí, že jsme propojeni, že jsme součástí jak mikrokosmu menších kultur a ekosystémů, tak i částí makrokosmu, který zahrnuje vše živé. To může být docela ohromující poznání, a z tohoto důvodu může být někdy had náročným učitelem.

Had nás přivádí zpět ke zrození světa, do doby, kdy všechno bylo nové a existoval obrovský potenciál pro změnu a vývoj. Had nám připomíná, že nejsme tak daleko od našich primitivních prvotních počátků a pomáhá nám uvědomit si naši sílu, kterou můžeme změnit vlastní svět. Had nás učí vlastnímu znovuzrození, abychom se stali vlastními tvůrci našeho života.

Energie hada je také energií boha a bohyně. Had byl posvátné zvíře mnoha bohů a bohyň ve stovkách kultur po mnoho tisíc let. Když had vstoupí do vašeho života, je velmi pravděpodobné, že by mohla být poblíž božská energie, nebo božský zájem. Vyžaduje se po vás pátrat po božství, nebo se dostat do kontaktu s vašim vnitřním i vnějším duchovnem. Prohledejte bájesloví a mýty o hadovi a o zrození světa. Pátrejte po energiích božstev ‘Stvořitele’.

Had učí sílu a moudrost ohledně jejího využití. To, jak využíváme sílu v našem životě (nebo ji naopak nevyužíváme) určuje, jak se cítíme bezmocní a jak moc dokážeme ovládat sebe i ostatní. Had nás nabádá uvědomovat si, zda někoho naší silou zraňujeme, nebo zda si ubližujeme sami. Had nás také upozorňuje na velkou zodpovědnost za vlastní život i za životy ostatních, spojenou s vědomím vlastní moci a jejím uvědomělém využíváním.

Prozkoumejte význam kruhů a spirál ve vašem současném životě. Obojí patří mezi velmi posvátné obrazy v mnoha duchovních naukách. Kruh sám o sobě je vícevrstvý symbol. Znázorňuje mezi mnoha dalšími duši, oblast bezpečí, svět, vnitřní svět. Spirály nám také ukazují cesty dovnitř a ven. Ukazují nám, že naše energie neustále pohybuje po spirálách. Zkuste si je sami nakreslit, nebo pátrejte po umění reprezentujícím tyto obrazy.

Had nám připomíná naše místo v řádu světa. Nejsme důležitější než jiní lidé či jiné bytosti, ani nejsme méně důležití. Kdykoliv živíme své ego a myslíme si, že jsme lepší než všichni a všechno, ničíme našeho ducha. Obdobně jej ničíme, když ubližujeme sami sobě představou, že jsme méněcennější než všichni a všechno. Had nás povzbuzuje vidět své místo na světě a jednat s pokorou. Je důležité zůstat skromný a uvědomit si, že jsme jen velmi malá (a posvátná) součást tohoto světa.

Podívejte se na léčivé účinky Slunce. Slunce může být velmi životadárné a hadí energie tento aspekt posiluje. Pátrejte po slunečních božstvech a po bohu slunce. Vzhlédněte ke slunečnímu svitu a zjistěte, jak je ozdravný. Zeptejte se sami sebe, zda trávíte dostatek času na slunci. Zkuste provádět rituály zaměřené na oslavu slunce a jeho schopnost dávat nám život. Když budeme uctívat slunce, budeme ctít sami sebe a veškerý život kolem nás. Hadí energie nám připomíná, že spolu se silou k životu přichází i pochopení smrti. Máme si neustále uvědomovat život i smrt.

Had je nádherná energie pro umělce v každém z nás. Ať už jsme opravdoví umělci, nebo jsme v našem životě ještě nenamalovali žádný obraz, had nám zdůrazňuje potřebu zaměřit se na kreativitu a se stát umělci. Hadí energie nám pomáhá vytvářet umění inspirované skutečností, a které je výrazem našeho vnitřního já.

Stinné stránky hada:

Stinné stránky hada mohou znamenat pro mnoho lidí velké výzvy. Není to žádné překvapení, protože had nám dává hluboké lekce, které mohou být v rozporu s našim pevným a stálým pohledem na svět. Had přichází do našich životů jako stinná stránka otázek, týkajících se opravdové posvátnosti. Had nám také připomíná naše místo v řádu světa. Nejsme nadřazené bytosti, nejsme na této zemi, abychom řídili životy všech ostatních tvorů. Had, ať už jedovatý, či ne, nám to za všechny z nich připomíná.

Had nás nutí připomenout si, že jsme součástí vyššího sledu událostí a ducha. Vše co děláme má dopad na každého a na vše ostatní, na minulost, na přítomnost i budoucnost. Co to znamená? Na konci dne si musíme sami uvědomit odpovědnost za své činy a přijmout jejich důsledky. Pouze když můžeme být skutečně odpovědni za výsledky našich vlastních činů – ať už dobrých či špatných, zdravých nebo nezdravých – můžeme si objasnit náš vztah k velkému duchu. A teprve pak můžeme začít se smysluplným vztahem ke světu kolem nás. Had nás přivádí k odpovědnosti a žádá nás, abychom sami sebe spravedlivě a racionálně posuzovali.

Kontaktování hada:

Podobně jako všichni zvířecí pomocníci se had objeví pouze v případě, kdy je to vhodné a správné a nemůže být přinucen, aby vás navštívil, družil se, anebo sdílel s vámi zprávy. Had představuje běžnou zvířecí energii – tak častou, že jsou zmínky o ní obsaženy ve snářích, v duchovních obrazech, ve spojení s bohy a také se vyskytují na mnoha místech po celém světě. Nicméně had spíše osloví nás, než bychom my sami kontaktovali hada. Pokud si přejete oslovit hada, nezapomeňte, že had nemusí přijít poprvé ani na podruhé. Had k vám nemusí přijít vůbec!

Had může být docela vzdálená a abstraktní energie, jednak proto, že had je plaz. Může být pro nás obtížné „získat“ tuto energii, ačkoli toto se může člověk od člověka lišit. Za druhé, had se nám může zdát příliš abstraktní, protože představuje jakousi starodávnou energii bez ohledu na to, o jaký druh hada jde. I když je hravý a zvědavý, jako například mořský had, je zde pocit něčeho mnohem staršího, než můžeme pochopit. Hadí energie může být ohromující, nezapomeňte se ukotvit na zem pokaždé, když se setkáte s touto energií.

Autor: Ravenari, www.wildspeak.com, s laskavým svolením přeložil Neošaman

14 Komentářů

Silové zvíře – Had

 1. Dobrý den, měla bych dotaz. Nikdy jsem netrpěla žádnými přeludy ani ničím podobným. 28. 10. jsem však šla do lesa spálit krabici po mém nedávno zemřelém příteli králíčkovi. V lese se mi líbilo trojité rozcestí. Jediné místo, kam dopadalo světlo úplňku. Rozdělala jsem oheň. Zatímco jsem pálila krabici, přála jsem si, ať mi dá králík jasné znamení, že je v pořádku a že se opět shledáme. Uprostřed ohně jsem najednou uviděla jasné kulaté zelené světlo. To vzápětí vybouchlo. Byla to rána, jako z děla. Skoro na minutu mi zalehly uši. Po tom, co vše bylo spáleno a já poděkovala lesu za poskytnutí místa, vydala jsem se směrem domů. Nasedla jsem do auta a vydala se na cestu. Protože všude bylo hodně sněhu, jela jsem velice pomalu. Blížila jsem se k dobře osvětlené vesnici a najednou vidím na cestě bílou myš. Přestože byla maličká, jasně jsem viděla její pohled. Strhla jsem volant. Kamarád vedle mě zpozorněl a podíval se na silnici. Opět jsem trhla volantem. Divil se tomu. Já mu však povídám:,,viděl jsi toho hada? Plazil se na silnici.“ On se tomu podivil a povídá: ,,hadi se v takové zimě nevyskytují na silnicích, neboť by jim ztuhla krev a nemohli by se pohybovat.“ ,,A tu bílou myš jsi viděl?“ odpovídám. ,, Bílou myš? Ty se v přírodě skoro nevyskytují.“ Byl z toho velice překvapen. A protože se to zdálo nepravděpodobné, otočili jsme auto a jeli se podívat. Ani jeden jsme už nic neviděl…

  1. Ahoj,

   silová zvířata jsou naši duchovní spojenci, kteří nám přináší poselství, propůjčují svou duchovní sílu a přináším nám pomoc a inspiraci do praktického života. Nikdy není náhoda, když se nám silkové zvíře ukáže. Na našem serveru jsou nejčastější poselství jednotlivých zvířat, ale použijte hlavně vlastní intuici, co vám mají takovéto vize povědět. Není podstatné, zda byla vize reálná, nebo jen subjektivně vnímaná. Zjevené zvíře je jednoznačný a silny symbol – má vás varovat či někam směrovat. Kombinace myši a hada mi asociuje váš vnitřní spor mezi vnímáním sebe sama jako oběti zmítané životem a bytosti, která si je vědomá své vnitřní ženské síly, kterou se možná bojíte projevit navenek. Zkuste využít síly hada – jeho inspirace k překonání toho, čeho se v životě bojíte. Hezký článek najdete také např. na: http://magazin.maitrea.cz/kdyz-totemova-zvirata-leci/

   Přeji hodně síly a víry ve vlastní schopnosti 🙂

   s láskou, Patrik

 2. zdravím Vás, Patriku,
  dostala jsem se až ny Vaše stránky když jsem pátrala po smyslu dnešního zážitku: seděla jsem na terase a všimla jsem si upřeného pohledu mé kočky. Než jsem se stačila podívat tím směrem, cosi mi jakoby pohladilo nárt. Byl to had (přiznávám, že mám z hadů fobii). užovka límcová, něco přes půl metru dlouhá. Připlazila se mi pod lavičku, do stínu, tak se zkroutila do osmičky a neměla se k odchodu….. Celá tato záležitost má jistě hlubší význam, rozhodně pro mne: nedávno mi zemřela sestra, vodní had. Měsíc na to matka. Letošní rok byl pro mne velmi ztrátový, nechci se rozepisovat o dalších důvodech ke smutku a bolesti. Vlastně chci vědět jedno: co mám o tom myslet?
  Olga

 3. Ahoj, měl jsem sezení s ayahuascou a nevím jak to popsat lépe než že mě ovládl duch hada. Začal jsem syčet a plazit se po zemi. Zvracel jsem a zdálo se mi že se stahuje z kůže. Nemohl jsem to ovládat jako by si moje tělo propůjčil, jen po každé nějaké chvíli jsem mohl své tělo na pár vteřin ovládat. Děkuju ti za tento článek opravdu hodně mi to vysvětlilo i když pořád bádám co to znamenalo. Snažil se mě něco naučit ale myslím že jsem ho nenechal dokončit svojí práci, protože se mi už udělalo tak špatně že jsem zvracel a poprosil jsem ho aby už odešel že už to nezvládám. A k mému udivení mě poslechl. Možná to šaman vycítil a začal hrát a zpívat pomaleji a hada jakoby uspal. Jak mám pokračovat v jeho učení? Vím trochu co mě chtěl naučit. O mém špatném vnímání reality a snažil se mi spojit mojí mysl a ducha protože jsem byl hodně rozdělený a byl jsem spíš ve své mysli. Chci jít na další sezení v blízké době doufám že mě had poctí svou návštěvou a dovolí mi změnit se víc. Děkuji ještě jednou.

  1. Dobrý den,
   medicína má vlastní inteligenci a někdy člověk pochopí poselství i z odstupem několika let.
   Přeji hodně síly.

 4. Dobry den. Zaujimal by ma Váš pohľad na temu hady v sne. Posledne obdobie mavam živé sny kde sú hady. Farebne. Pamätám si ich. Nikdy ma neustipnu. Je ich plno. Aj posledny sen. Kde obrovsky had 3x ovinuty okolo mna ma zväzoval pevne. Tak som spala … Potom odisiel

 5. sen s hadom:
  bol celý čierny a plazil sa pri mne, ako som kráčala on sa plazil, došli sme do budovy, kde bola suchá zem a tam sa plaziť nemohol, vzala som ho do rúk, aby som mu pomohla, ale on mi ušiel pod dvere v ktorých sa svietilo, po ich otvorení tam bola postava – neviem identifikovať a had vošiel do bazéna, kde boli biele červy, ktoré ho obklúčili a postavou mi nebolo dovolené sa tam pozerať !
  Bolo mi ukázané šitie textilu.
  Môj pocit bol prekvapivý, jednak s čierneho hada a z celého toho príbehu ktorý si neviem vysvetliť.

 6. dobrý den, jak zjistím, jaké jsem zvíře? podle toho, kdy jsem se narodila, nebo jen podle toho, v jakém zvířeti se vidím? děkuji

  1. Dobrý den,
   je to podle toho, jako máte vizi. Buď Vás zvíře přitahuje, objevuje se ve snech, v přírodě, v symbolice kolem Vás.
   Také jsou rituály na hledání a propojování se se silovými průvodci – například semináře lektorů Nadace pro studium šamanismu (FSS) – viz kontakty.
   Patrik J.

  2. Dobrý den,
   bud vas zvire pritahuje, nebo mate synchronicity s timto zviretem (caste az podezrele nahodna setkani), anebo se vam napriklad objevi v meditaci.
   Take jsou ritualy pro nalezeni zvirete a spojeni se s jeho silou – napriklad od lektoru Nadace pro studium samanismu.
   Patrik J.

 7. Dobry den,
  moze to byt nahoda? Ale ja na nahody neverim, vsetko ma svoj vyznam. Len neviem si vysvetlit aky. S hadmi sa mi asi pred casom pravidelne snivalo, minulej noci mi tahali cez krk z brucha kdesi taku hadicu, ci co to bolo. A na druhy den som nasla doma na chodniku hada, sice mlada uzovka, ale vydesila ma, kedze mam z hadov fobiu. Hladali sme ho potom vsetci, ale akoby sa pod zem prepadol. Takze videla som ho iba ja. V noci sa poslednu dobu raz prebudim ani neviem na co konkretne, ale mam divne pocity . A dost casto sa mi sniva s najblizsimi neboztikmi, babka a bratranec. Nic nikdy nehovoria, iba ich vidim. Bez slov. Myslite, ze to ma nejaky vyznam, alebo len sa prilis venujem duchovnu?
  Dakujem

  1. Dobrý den,
   vse co pisete nasvedcuje tomu, ze se ve Váas probouzi, anebo zacne probouzet tzv. hadi sila, kundalini, zivotni enegie.
   Nekdy take nazyvana jako seualni nebo tantricka energie.
   Je to energie, která Vám posili zivot, tvoreni ve hmote, i mimo hmotny svet.
   Propojeni s predky je take silna medicina – muzete s nimi zkusit mluvit skrze ohen, nebo plamen svicky.
   Patrik J.

 8. Dobrý den jsem trochu na váškách,poněvadž do šesti let se mi zdálo o hadech že mám všechny hady světa pod postelí kde je jáma,já se nemohu hnout a v té jámě je oheň v který se hadi plazí.Od těch dob mám fobii s hadů a jako klukovi se na stezce v lese objevil slepýš což není had,ale před rokem a půl na nordic walkingu jsem prošel kolem hada,který byl zraněný asi poněvadž,když viděl jak jdu vycenil zuby,v obouch případech tyto dva incidenti viděli další lidé.Jinak před rokem jsem na nordic walkingu potkal dvakrát po sobě srnku.Koukala na mě z příma jak se přibližuji,já na ní a najednou odešla.Poprvé jsem jí potkal na poli a po druhé koukala na mě na pařezu v lese.Jsem duchovním člověkem dalo by se říci východní nauky a spíše věřím v karmu a zabívám se buddhismem.Tedy né celkově jen je mi duchovněji blízko.Co si o tom co jsem napsal o hadu a srnce myslíte,předem děkuji za odpověď.Třeba s tím hadem ve snu do šesti let tedy s hady jsem dohledával,někde mi bylo řečeno že by to mohlo být z minulých životů a někdo kdo věří v Boha že nejsem křtěný tak varování démonů a nebo taky že jsem silnou osobou z minulých životů a hadi jsou něco co mě chce odvést právě z toho co a jak žiji v duchovnu .

 9. Dobrý den mohli by jste mi poradit ? Budu vám vyprávět o dvou zvířatech a to had a pak Srnka a spojím to do jednoho sem.Začnu hadem.Od narození do mých šesti let se mi zdálo o všech hadech světa a to že spím a pod postelí mám všechny hady světa,tedy že pod postelí je obrovská propast a v ní i oheň .Od té doby se bojím hadů.V mládí se mi stalo že jsem narazil na cestě na slepýše i když to není had,ale ještěrka a vždy zkoprním. Po druhé se mi to stalo loni když jsem šel na nordic walking a na cestě koncem září se plazil had a jak jsem si ho všiml na poslední chvíli on se hlavou postavil a upřeně koukal na mě s otevřenou pusou.U tohoto se chci zeptat na tyto významy . Další je srnka a to že dvakrát loni se mi stalo opět na nordic walking že jsem potkal toto zvíře a upřeně koukalo na mě poprvé na poli a po druhý v lese na pařezu než odešla.Mohli by jste mi něco o tom popsat co by to mohlo tyto dvě znamení had a srnka znamenat?Předem děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..