Mgr. et Mgr. Miroslav Horák, Ph. D. je antropolog a znalec léčivých rostlin z tradiční amazonské medicíny. Amazonské domorodé léčitele i ayahuascu poznal během studia na Univerzitě Karlově. Svůj výzkum realizoval v peruánském centru Takiwasi, kde se léčí drogově závislí v programu založeném na kombinaci tradiční amazonské medicíny a psychoterapie. Se svými poznatky se podělil s návštěvníky letošního ročníku Mezinárodní transpersonální konference a čas si našel i na naše čtenáře.

Na přednášce jste řekl, že Vám Váš profesor na univerzitě dal kontakt do Takiwasi. Byl jste na tento významný okamžik ve Vašem životě vnitřně připraven?

Zajímal jsem se o medicínu peruánských a mexických šamanů. Během studia Sociální a kulturní ekologie jsem psal diplomovou práci, v níž jsem srovnával jejich přístup k léčení přírodními medikamenty. Bylo to však pro mě limitující.

Jak je to možné? To by mělo být naopak Vaší výhodou.

Tamní medicína je praktická záležitost. Léčba probíhá obřadně. Vypije se přípravek a léčba probíhá primárně na fyzické úrovni tak, že se pacienti detoxikují. Účastníci přitom během rituálu, který běžně trvá od 21:00 do časných ranních hodin, obvykle sedí.

Ve své přednášce jste se zmínil o existenci center v naší republice, kde se léčí pomocí ayahuascy. Jakým způsobem probíhá školení léčitelů, kteří zde působí?

Ayahuascu u nás podávají osoby trojího druhu. Domorodí léčitelé z Amazonie, což mohou být jak příslušníci některého domorodého etnika, tak míšenci. Ti obvykle prochází šamanským výcvikem. Další kategorií jsou tzv. neošamani. Ti takovýto výcvik někdy nepodstupují a svoji léčbu provádějí intuitivně, což bohužel způsobuje rizika. Poslední skupinu představují členové synkretických církví, například Santo Daime. Mezi ně se mi ale během výzkumu nepodařilo proniknout, takže je to téma mé další práce.

Jaká rizika máte v případě aplikace ayahuascy na mysli?

Rizika spočívají především v nedostatku informací. Účastník může mít kromě zvracení a průjmu velice nepříjemné psychické stavy. Nepředstavujte si, že šamanská léčba poskytuje pouze příjemné zážitky. Nedílnou součástí léčby je také sdílení. Pokud toto sdílení chybí, účastník nemusí být schopen své zážitky sám zpracovat. S následnými psychickými problémy se pak obrací na psychologa, psychiatra, mohou mu být předepsána antidepresiva. Psychofarmaka jsou však s tímto typem léčby neslučitelná.

V centru Takiwasi po boku psycholožky a psychoterapeutky Veroniky Kavenské, spolu s níž se Miroslav Horák dlouhodobě věnuje výzkumu tradiční amazonské medicíny.

Co se po užití ayahuascy děje?

Po vypití přípravku se dotyčnému někdy vybavují staré traumatické zážitky, což může mít terapeutický efekt. V naší republice je ale ayahuasca ilegální. Je to kvůli tomu, že obsahuje psychoaktivní látku dimethyltryptamin. To však neznamená, že by zde ayahuasca nebyla používána. Nachází oblibu mezi příznivci New Age. Toto hnutí je dnes módní. Léčba ayahuascou zároveň představuje velký byznys. Účast na obřadu je záležitost nikoliv za několik set, nýbrž spíše tisíc korun. Cena se průměrně pohybuje od 2.200,- Kč nahoru. Mezi účastníky najdeme finančně i společensky dobře situované lidi. Pořadatelé často vedou obřady v jurtách nebo týpí. Rituály se ale také konají v interiérech soukromých objektů anebo v centrech osobnostního rozvoje. Příprava na obřad je stejně důležitá jako rituál samotný. Před obřadem je třeba nepít alkohol, neužívat léky, jíst neslaná, nemastná, nekořeněná jídla a pít vodu. Tato očistná příprava se provádí minimálně týden, avšak čím déle, tím lépe. Stejně dlouho je třeba dietu držet i po skončení obřadu. Žádný medikament se v amazonské medicíně neužívá živelně, nýbrž vždy ve formě rituálu, organizovaně. Obřadu je přikládán duchovní význam. Dá se říci, že jde o bioenergetickou léčbu. Má se totiž za to, že léčitel při své práci přenáší na účastníky energii rostlin. Důležitou roli hraje i délka léčby. V Takiwasi je při rehabilitaci závislých podmínkou, že pacient setrvá v centru devět měsíců.

Proč lidé užívají ayahuascu?

Kromě závislosti lidé užívají ayahuascu jako léčebný prostředek, který je zbaví deprese, alergie, kožních problémů, parazitárních infekcí, astmatu nebo funkčních nemocí gastrointestinálního traktu.

Proč nenavštíví Takiwasi?

V Takiwasi se věnují pouze léčbě drogově závislých.

Tradiční amazonská medicína není jen ayahuasca?

To skutečně nikoliv. Spektrum léčivých rostlin, které tradiční amazonská medicína zahrnuje, je nepřeberné. Do knihy „Dům, kde se zpívá“, jsem zařadil seznam rostlin, které se v době mého výzkumu používaly v centru Takiwasi při léčbě závislých. Je jich zde uvedeno několik desítek. Ayahuasca však mezi nimi hraje klíčovou roli.

Věnujete se terapii tradiční amazonskou medicínou?

Tradiční amazonská medicína je sice můj koníček, věnuji se mu však pouze po stránce akademické. Navíc se nezaměřuji pouze na Amazonii. Zajímají mě léčivé rostliny užívané domorodými etniky z celého světa. V knihách „A Reader in Ethnobotany and Phytotherapy“ a „Etnobotánica y fitoterapia en América“ jsme s kolegy popsali mnohé tradiční medicíny, které jsou nyní ohroženy zánikem.

Děkuji za rozhovor.

 

Článek převzat z www: eurodenik.cz

Jeden komentář

Antropolog Miroslav Horák: „Léčba ayahuascou představuje velký byznys.“

  1. Dobrý den, mám člen rodina co mjel problemi s drogami a teď trpí niaky vnitřní energi…. Je mozni Vám kontaktovat prosím?
    Dekuju

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *