Heidemarie Schwermer, 69letá žena z Německa, přestala před 15 lety používat peníze a nikdy prý nebyla šťastnější.

Před 22 lety se Heidemarii rozpadlo manželství, a tak se svými dvěma dětmi odstěhovala do Dortmundu. Středoškolská učitelka ve středním věku si rychle začala všímat, kolik lidí je v novém městě bez domova.

To ji natolik šokovalo, že se rozhodla s tím něco udělat.

Věřila, že tihle lidé nepotřebují peníze, aby zapadli zpět do společnosti, ale potřebují být užiteční. Proto také založila výměnný obchod nazvaný “Gib und Nimm” (Dej a ber). Zde si lidé mohli vyměnit různé věci nebo i dovednosti bez toho, aby za ně platili. Staré oblečení se měnilo za kuchyňské nádobí a oprava auta za opravu dřezu.

Ze začátku tento koncept moc lidí bez domova nepřilákal. Někdo z potřebných jí dokonce řekl, že si nemyslí, že by s ním chtěla mít co dočinění nějaká vzdělaná „panička“ ze střední třídy.

Své uplatnění ale obchod našel. Začal být vyhledáván zejména nezaměstnanými a lidmi v důchodu. Čím dál tím více lidí se dozvídalo o jejím projektu a začalo se jí vyptávat na její životní styl.

Heidemarie si uvědomila, že vlastně žije obklopena spoustou věcí, které nepotřebuje, a rozhodla se to napravit tím, že pokud si něco koupila, zároveň se něčeho zbavila. Nedlouho poté pokračovala v dalších změnách, a to tak, že opustila práci, která jí způsobovala zdravotní potíže. Začala tedy umývat nádobí za 10 marek na hodinu a i když jí spoustu lidí říkalo, že je to pod její úroveň, nevzdala se a demonstrovala tak názor, že nechápe, proč by s titulem měla být více vážená než pracovník v kuchyni.

Okolo roku 1995 pak Heidemarie udělala zásadní změnu a přestala používat peníze.

Vše, co potřebovala, si totiž tak nějak samo našlo cestu do jejího života. Tou dobou už byly její děti odrostlé, a tak prodala svůj byt v Dortmundu a rozhodla se na 12 měsíců zkusit žít nomádským životem.

Tento způsob života se jí však zalíbil natolik, že dodnes nepřestala. O svém životě napsala dvě knihy, ale ani z jedné si nepřála získat jakýkoli zisk. Peníze z prodeje šly na charitu.

Když se jí zeptáte na její nový životní styl, řekne vám, že se nikdy necítila zdravější a šťastnější. Vše, co má, se vejde do batůžku. Pro případ nouze má u sebe 200 euro, ale jakýkoliv obnos navíc, který získá, dá pryč. Neplatí si ani zdravotní pojištění, a když se necítí dobře, spoléhá se na sílu sebeuzdravení.

Článek byl převzat z www: www.ac24.cz

Jeden komentář

Tato 69letá žena za posledních 15 let nepoužila peníze a prý nikdy nebyla šťastnější!

  1. Pojďme vyměňovat věci nebo služby, výpomoc… Kvůli EET zkrachuje spousta obchůdků, řemeslníků, farmářské trhy budou minulostí.
    Tento web na bázi diskusního fóra je zdarma – stačí se přihlásit a můžete vkládat nabídky a hledat lidi z vašeho okolí, se kterými můžete vyměňovat:
    http://vymennyobchod.freeforums.org/index.php

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..