Proč i člověka moderní doby přitahují věci tajemné, mnohdy iracionální, věci mezi nebem a zemí? Kde se bere zájem o astrologii, tarot, šamanské rituály či exotické léčebné metody? Moderuje T. Hanák. Připravili: I. Toušlová, N. Slavíková, M. Čech a P. Slavík


Sponzor www stránek

Šamanismus není ani náboženství ani kouzelnictví. Šamanismus je první světový názor obyvatel této planety. Za jeho kolébku se většinou pokládá Sibiř, ale jeho stopy najdeme na všech kontinentech. I když se šamanismus australských domorodců liší třeba od šamanismu amazonských indiánů, všechny šamanismy mají jedno společné – člověka, zvířata, rostliny, vodu i kameny, vlastně celý vesmír pokládají za jediný celek, mezi živým a mrtvým nečiní rozdílu a všemu přisuzují stejný duchovní rozměr. Nejsou tu bozi, ale duchové a šaman je tím, kdo dostal schopnost s duchy komunikovat.

Duchovní podstata šamanismu i jeho praktiky jsou dnes v západní civilizaci a tedy i u nás stále populárnější. A tak nás Tomáš Hanák zavede na víkendový kurz šamanismu do jihočeské vísky Skřidla, kde se pomocí bubnování spolu s ním pokusíme dostat do změněného stavu vědomí, otestujeme meze své vůle a svých možností v indiánské sauně, poplujeme do jiných světů na spirituální kánoi a naučíme se chodit po žhavém uhlí.

O skutečném šamanismu nám ale poví cestovatel a etnograf Mnislav Zelený zvaný Atapana, historik a etnolog Doc. Oldřich Kašpar, fungování některý technik se nám pokusí vysvětlit neurolog MUDr. Jakub Hort a psychiatr MUDr. Martin Jarolímek.

Přehrát video

Kompletní článek a video na stránkách: www.ceskatelevize.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..