V těžce nemocné společnosti nemohou žít zdraví občané

To není jen nějaká politická proklamace. Od lékaře má takový názor svou váhu. MUDr. Jan Hnízdil se k němu dopracoval na základě toho, s kým a s čím se setkává ve vlastní medicínské praxi.

Jan  Hnízdil je internista a rehabilitační lékař (*1958), autor či spoluautor publikací „Bolesti zad, mýty a realita“, „Jak vyrobit pacienta“, „Artróza v komplexním přístupu“, „Jak léčit nemoc šílené medicíny“, „Doping aneb zákulisí vrcholového sportu“, „Mým marodům“ a dalších. Věnuje se komplexní, psychosomatické medicíně. Působí v Centru komplexní péče v Dobřichovicích.

Autorův blog: blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jan-hnizdil.php

 

Ve svém blogu na Aktuálně.cz to shrnuje: „Depresivní nezaměstnaní v čekárně ordinace bok po boku s vystresovanými politiky a manažery. Ty první společenský systém drtí, ti druzí jeho káru s vypětím posledních sil táhnou. Ani jedni, ani druzí už nemohou dál. Spásu hledají u lékaře. Marně. Medicína jim nemá co nabídnout. Ví někdo, co bude dál? Poradí někdo bezradným lékařům?“

Doktor Hnízdil se specializuje na komplexní medicínu. Léčit pacienty a uzdravit společnost jsou z jeho pohledu v podstatě totožné úkoly. Vidí společnost plnou vyčerpaných „pacientů“, kterým často vlastně nemá smysl předepisovat nějaké tradiční léky, jako jsou antidepresiva. Podstatou léčby je totiž změna našich životních priorit.

MUDr. Jan Hnízdil: Tento obludný systém se reformovat nedá! (7.2.2011, ČT24)

 

Psychopati v politice škodí zdraví

Jan Hnízdil u stromu
Jan Hnízdil u stromu

„Psychopati v čele společnosti jsou příznakem celkové choroby společenského systému, selháním samočisticích demokratických mechanizmů. Pouhé odstranění psychopatů při volbách nestačí. Aby se systém uzdravil, je potřeba posílit imunitu – budovat občanskou společnost.“

Jan Hnízdil například píše: „Liberálně tržní model končí. Nepotřebujeme jeho reformu, nýbrž nový hodnotový systém. Půjde o zásadní změnu myšlení, vnímání a způsobu života. Nahrazení extenzivního ekonomického růstu vnitřním kulturním a sociálním rozvojem. S obratem můžeme začít jen my sami, teď a sami u sebe.“

Nebo: „Po pádu železné opony jsme se, naivní a nezkušení, nechali zlákat k účasti v expedici na horu konzumu, liberálně tržní Everest.“

A také: „Open space kanceláře přinesla neviditelná ruka trhu. Symbolizují globální společnost. Životní prostor v ní ovládá hrstka psychopatů.“

„Politizující lékař“ je znám i jako břitký kritik prezidenta Václava Klause (který právě začíná poslední rok svého působení na Hradě). Nebo jako odpůrce systému dopingových kontrol ve sportu.

 

Zodpovězené otázky

Jan Hnízdil byl 7. a 8. března hostem online rozhovoru Aktuálně.cz. Zde jsou jeho odpovědi:

Otázka: Může pomoci ignorace společnosti? 
Jan Hnízdil: Jeden z Murphyho zákonů praví, že pokud problém dostatečně dlouho ignorujeme, samovolně zaniká. Nejsem si jistý, zda je to v naší situaci ten nejvhodnější přístup.

Otázka: Vážený pane doktore, jste doposud přsvědčen, že nám vládnou z Hradu psychopaté? Narážím na vaší někdejší soukromou debatu, kde jste rozebírali patologickou strukturu V.Klause. Je zajímavé, že tento člověk se udržel u moci více než dvacet let (to v žádné zemi nenajdete). Děkuji.
Jan Hnízdil: Hradní reprezentace by nestála za komentář, pokud by to nebyla naše reprezentace, naše vizitka. To, že se pan Klaus drží u moci skoro dvacet let, je příznačné. Dokáže mistrně manipulovat, odvádí pozornost od zásadních problémů (nikdy se nevyjádřil ke korupci, odmítá ničení životního prostředí, ubývání energetických zdrojů…), vytváří vnějšího nepřítele (ekologové, občanské iniciativy, EU, pravdoláskaři..), se kterými pak vede nesmiřitelný boj. Slabé a vystrašené lidi tím uklidňuje, zbavuje zodpovědnosti za sebe samotné a dnešní svět, což mu přináší vysokou popularitu.

Otázka: Vážený pane doktore, zastáváte názor, že hladovkou lze vyléčit vpodstatě veškeré choroby (vyjma např. zlomenin čelistí …)? Tedy že se tímto postupem uvnitř našeho těla vše vyladí do ideálního stavu?
Jan Hnízdil: Názor, že hladovkou lze vyléčit veškeré choroby, nezastávám. Občasný půst je ale určitě prospěšný. Přítel Jaroslav Dušek se díky pravidelným hladovkám udržuje v dokonalé harmonii. Ozdravný půst potřebuje celá naše nenasytná společnost. Měli bychom s ním začít dřív, než nás k němu tvrdě donutí okolnosti.

Otázka: Je s podivem, že policista,záchranář a jiní musí na psychotesty, a lidé rozhodující o milionech lidí jsou duševně nevyrovnaní, a to píšu velmi mírně. Nebo to z nich dělají ty funkce?. Děkuji za odpověď.
Jan Hnízdil: V současném společenském systému není patologická struktura osobnosti (dravost, bezohlednost, arogance, cynizmus) zábranou, nýbrž naopak předpokladem prosazení se ve vysoké politické nebo manažerské funkci. Zavedením vstupních testů integrity by ti lidé byli sami proti sobě. To nemohou připustit. Když jsem se s kolegy pokusil na závažnost problému upozornit, okamžitě následovalo trestní oznámení pro pokus o vlastizradu.

Otázka: je skvele, ze lide s vasimi nazory a silou tyto myslenky sirit v pritazlive podobe pro populaci jsou cim dal vic slyset v mediich. drzim vam – i nam vsem – palce. diky!
Jan Hnízdil: Díky za podporu. Držet palce ale nestačí. Každý má možnost měnit sám sebe, být vzorem pro svoje okolí, přispět k obratu. Je nejvyšší čas začít.

Otázka: Dobrý den pane doktore Hnízdile,
ráda bych Vám napsala, že si velmi vážím vaší práce, zkušeností a úspěšné praxe. Přečetla jsem si několik Vašich článků a musím s Vámi v mnoho věcech souhlasit. Co se týče psychosomatické léčby, tak jí věřím. Když je nemocná duše, tak to tělo moc poslouchat nechce.

Jan Hnízdil: Díky za podporu. Pro zdraví ale jen harmonie a duše nestačí. Když dlouhodobě stůně dítě, vždycky je příčina v nefungující rodině. Rodiče mi většinou přivedou nemocného potomka a pak jsou překvapení, když doporučím psychoterapii jim. Když stůňou občané, nefunguje společnost. Politici posílají občany k lékařům, přitom jsou to oni, kdo vytváří nemocné prostředí a kdo potřebuje léčit. Naše zdraví a nemoci mají tedy mnohem širší souvislosti.

Otázka: „V těžce nemocné společnosti nemohou žít zdraví občané.“ Nemohu jinak než souhlasit; jenomže: znáte snad nějaké řešení? Osobně jsem totálně zhnusen, jakmile uvidím kohokoliv z českých politiků. Koho konkrétně VOLIT, abychom se dostali z „havlovského marasmu,“ plného lží, korupce, podvodů, krádeží?
Jan Hnízdil: Těší mne, že i rentiéra současný stav znepokojuje. Totální zhnusení není řešení. Chodit k volbám je ztráta času. Ideálního politika nezvolíte. Pokud máte jako rentiér prostředky, můžete je, pro uzdravení vlastní i společenské, použít k podpoře iniciativ jako je například ,,Člověk v tísni“.

Otázka: Považujete za duševně zdravé zastánce názoru, že když zloděj (KSČ) okrade zloděje (církve), má to zaplatit daňový poplatník ?
Jan Hnízdil: Značkování typu KSČ = zloděj, církev = zloděj, daňový poplatník = okradený, nám moc nepomůže. Je to zase projekce a zbavování se vlastní zodpovědnosti. Všichni jsme součástí celku a v jeho rámci se potřebujeme domluvit na slušném soužití. Od státu se spravedlnosti nedočkáme. Je ve stavu naprosté ztuhlosti (všimněte si, jak se politici toporně pohybují a vyjadřují, podoba s komunistickými pohlaváry v poslední fázi režimu není náhodná), nedokáže reagovat na měnící se společenskou situaci, veškerou energii investuje do udržení sebe samotného. Podle toho se musíme zařídit a budovat zdola nové společenské uspořádání.

Otázka: Zdravím Vás pane doktore, Vaše názory sleduji již poměrně dlouho a plně se s nimi ztotožňuji. Dotaz, zdali se domníváte, že tzv. parlamentní demokracie je vhodnou formou vládnutí. Děkuji a přeji Vám hodně úspěchů.
Jan Hnízdil: Stranický parlamentní systém je pro občany nepoužitelný. Jestliže se chcete prosadit v jeho rámci, musíte sehnat peníze na volební kampaň, ty vám poskytnou podnikatelé, stáváte se jejich dlužníkem, jakmile jste v politice, začnete dluh splácet. Místo služby občanům sloužíte tomu, kdo vás ,,založil“. Přitom není vůbec rozhodující, jaké nosíte stranické tričko. Řešení vidím v co nejtěsnějším vztahu mezi občanem a voleným zástupcem, s prvky přímé demokracie.

Otázka: Máte nějaký návrh, jak tenhle stav řešit, alespoň částečně? Novou revolucí, která by už sakra nebyla tolik sametová?
Jan Hnízdil: Dělám všechno pro to, aby na novou ,,nesametovou“ revoluci nedošlo.

Otázka: Takže Vy zde žijete a cítíte se jako nemocný ? Nezlobte se, já ne. Blbost byla, je a bude. A hrabivost asi také.Co si myslíte, že by povahové rysy lidí mohlo zlepšit ?
Jan Hnízdil: Snažím se upozornit, jak rychle narůstá množství hlavně duševních chorob a jak to souvisí se stavem společnosti. Varuji před tím, že medicína nemá pacientům co nabídnout. Na to, abych lidem předepisoval jak na běžícím pásu antidepresiva, jsem nemusel studovat. O povahových rysech a chování lidí se rozhoduje už v dětství, ve vztazích rodiny, kamarádů, přátel. Na blbost a hrabivost neexistuje jednoduchý recept. Začal bych od nápravy rozbitých rodinných a mezilidských vztahů, obnovování zájmových, kulturních, přírodovědeckých a sportovních spolků.


Sponzor www stránek

Otázka: Jak vidite z Vaseho pohledu soucastnou situaci kolem Iranu a Izraele ? Muze to podle Vas byt vyusteni problemu, ktere sou tetkom ve svete ? Hrozi svetu svetova valka? Dekuji.Martin.
Jan Hnízdil: Z pohledu komplexní medicíny je rakovina nešťastným „řešením“ bezvýchodné životní situace člověka. Analogicky válka je zoufalým „řešením“ situace společenské. Obávám se, že psychopati usazení ve svých funcích, se mohou pokusit o odvést pozornost od vlastních chyb, korupce a neschopnosti, vytvořit vnějšího nepřítele a zcela záměrně vyvolat válečný konflikt. A nejsem sám, kdo si to myslí. Proslulý americký trendový prognostik Gerald Celente říká: „Jen si všimněte těch lidí, co jsou ve vládách. Jsou to sociopati. Zajímají se pouze o svůj prospěch a klamou sami sebe… Když se podíváte do historie, co následuje po období ekonomických potíží a propadů? Když trhy v roce 2008 zkolabovaly, nastala panika. Rok 2009 byl rokem celosvětových sanací a stimulů. Nafoukla se sanační bublina. Říkali jsme, že až tato bublina splaskne, až už se vládám nebude dostávat dalších peněz na stimulace, přijde nezbytně válka. K tomu to nyní směřuje.“.
Kdybych nebral slova G. Celente vážně, nepsal bych články, nejezdil přednášet po republice, neseděl po celodenním nasazení v ordinaci u počítače…..Věřím, že je ještě šance.

Otázka: Dobrý den, četl jsem vaši knihu Mým marodům. Chystáte nějakou další? Kdy vyjde?
Jan Hnízdil: Pokračování knížky „Mým marodům“ bych moc rád napsal, po jejím vydání se ale strhla taková lavina pacientů, že jsem v ordinaci od rána do večera. Na psaní nezbývá ani čas, ani síly.

Otázka: Nezdá se Vám, že spíše se řídí selským ruzumem v řazení životních hodnot obyčejní a spíše chudší lidé? Zdá se vám divné, že vrcholné politiky považují tito lidé za kastu naprosto odtrženou od problémů obyčejných lidí?
Jan Hnízdil: Psychosomatická medicína je srozumitelná hlavně obyčejným lidem, kteří se řídí rozumem v řazení životních hodnot. Není novou vědou, ale návratem k tradici rodinných lékařů, k lidovým příslovím a k moudrosti našich předků. To, že jsou naši politici odtržení od reality, nakažení zpupností moci, je většině občanů zřejmé.

Otázka: Dobrý den, i když je to to poslední, co by mě zajímalo, je to to poslední, uvedené zde a zarazilo mě to a proto se ptám, proč jste proti dopingovým kontrolám ve sportu?
Jan Hnízdil: Dopingové kontroly jsou pokryteckým divadlem. Limitů lidských možností bylo ve většině sportů dosaženo, společnost si ale žádá další rekordy a úžasné výkony. Sportovci, aby uspokojili poptávku, nemají jinou možnost jak obstát, než za cenu sebezničení nebo dopingu. Doping není skvrnou na čistém štítu vrcholového sportu, je jeho základem. Vymýcení dopingu by znamenalo skoncovat s vrcholovým sportem. Podobnou roli jako doping ve sportu hraje korupce v extenzivním liberálně-tržním kapitalizmu. Ani ten už nemůže dál růst přirozeným způsobem, jen za cenu ničení životního prostředí a korupce. Korupce je v jeho samotných základech. Pokud chceme společnost bez korupce, musíme změnit společenský systém. V rámci toho současného nemá ani problém dopingu, ani problém korupce řešení.

Otázka: Pane doktore, zajímalo by mne zda je normální, abych pří nemocenské zůstal doma tři dny zadarmo, přítom co musím vše platit??
Jan Hnízdil: Spoléhat na to, že stát bude schopen zajistit zdravotní péči, sociální podporu, postarat se o seniory, se může v brzké budoucnosti ukázat jako velmi krátkozraké. Stát byl téměř kompletně „privatizován“, jeho klíčové orgány převzaly, prostřednictvím politiků, různé korporace, zodpovědné za zisky akcionářům, nikoliv za zdraví a sociální péči občanům. Draze zaplatíme za pasivitu a lhostejnost.

Otázka: Dobrý den. Myslíte, že je uzdravení ještě vůbec možné, když už je parazitující organismus rozšířen ve všech jeho orgánech? Nebo musí pacient zemřít a zrodit se znova?
Jan Hnízdil: Pokud je parazitující organizmus rozšířen ve všech orgánech, je proces nevratný. Pacient – společnost hyne. Udržování vitálních funkcí při mozkové smrti, prostřednictvím léků, nebo finančních infúzí, nepomůže.
Nemocnému systému je potřeba ulehčit poslední chvíle, odklidit ostatky a věnovat se novému životu.

Otázka: Pane doktore,
Začínají Vaši pacienti s obratem sami u sebe, dávají na Vaše rady? Vidíte už náznaky oné zásadní změny myšlení, vnímání a způsobu života, o které tak často mluvíte? Zdravím a přeji vše dobré!

Jan Hnízdil: Pacienty neléčím, snažím se jim jen vysvětlit, jakou informaci jim nemoc přináší, kde dělají v životě chybu. Pak už záleží na nich, jen oni sami se mohou uzdravit. Nápor pacientů mám obrovský. Někteří pochopí hned.
Často slýchávám: „Pane doktore, to co mi říkáte jsem vlastně tušil, jen jste mi to potvrdil.“ Ti se uzdraví a už nepřijdou. Jiní, kteří ve mně vidí spasitele a chtějí, abych z nich sejmul všechny hříchy, zlosti, závisti, nenávisti a z nich pramenicí nemoce, aniž by pro to byli ochotni cokoliv udělat, mohou být z návštěvy v ordinaci hodně zklamaní.

Otázka: Co si myslíte o kampani, již i ze strany našich úřadů, proti tzv. metodě „MMS“ (posílení imunity bezpečným mizivým množstvím chlordioxidu nebo kyseliny chlorné). To asi zas budou byrokrati a farmaceutická lobby její využití desítky let zdržovat?
Jan Hnízdil: K posílení imunity prostřednictvím jakéhokoliv chemického přípravku jsem skeptický. Imunita je informací o tom, jakým způsobem a v jakých podmínkách člověk žije. Imunitu nejvíc oslabuje stres – pojednává o tom samostatný obor – psychoimunologie. Snažím se proto lidem poradit, jak mají změnit způsob života a společenské podmínky, aby podpořili samoúzdravné schopnosti a byli odolní vůči infekcím. Bez léků.

Otázka: dobrý večer, pane Hnízdile, jakou představu máte o budování občanské společnosti? Co si pod tím představujete a jak by se to mělo uskutečnit? Psychopatem se člověk učí, nemyslím, že se s tím rodí..nebo jo? Děkuji za případnou odpověď a krásné dny..ali :o)
Jan Hnízdil: Jsem lékařem první linie, nikoliv politologem nebo sociologem, kladete na mne přehnané nároky, snažím se jen být občansky aktivní. Vytvoření konceptu občanské společnosti je úkolem pro mravní a odborné elity země. Bezpodmínečným základem je aktivní občan. K otázce, jak se člověk stane psychopatem (nejde o nemoc, nýbrž o deformovaný charakter): Obvykle je to skládanka vrozené dispozice, vlivu rodinné výchovy (patologický vztah mezi rodiči, nebo dítěte k jednomu z nich, odmítání druhého) a toho, v jakých společenských podmínkách se člověk ocitne. Pokud se shodou náhod ocitne ve vysoké politické nebo manažerské funkci, mohou se jeho patologické vlohy dál rozvíjet. Pusťte si TV zprávy, příkladů tam najdete víc než dost.

Otázka: Neměli by kandidáti na vysoké mocenské posty v sektorech, které jsou financovány z peněz daňových poplatníků, povinně absolvovat zevrubné odborné vyšetření – zda například nejeví psychopatické sklony ? Má na to volič právo – vědět i takto -“ do čeho leze“ ?
Jan Hnízdil: Souhlasím, opakovaně jsem psal o tom, že člověk vstupující do vysoké politiky by měl absolvovat test osobnostní integrity, schopnosti týmově spolupracovat, vyšetření tělesného i duševního stavu.. Takový test se jmenuje B-Scan a v USA jej běžně používají při výběru manažerů. Pronikání psychopatů a duševně nemocných lidí do politiky je vážný odborný problém a mělo by se o něm otevřeně a korektně diskutovat.

Otázka: Mě by zajímalo, co si myslíte o možnosti spojení ducha s tělem?
Jan Hnízdil: Největší problém západní medicíny spočívá právě v tom, že tělesné a duševní procesy oddělila. Komplexní psychosomatická medicína usiluje o jejich opětovné propojení.

Otázka: Zdravím doktore, čtu Vaše knihy a fandím 🙂 Snad jen, jak se dostat do Vaší péče, kdyby bylo potřeba? 🙂 hodně sil do dalšího boje přeji.
Jan Hnízdil: Nejlepším psychosomatickým lékařem je člověk sám sobě. Pokud se zamyslíte, jak Vaše nemoc souvisí se způsobem Vašeho života, v naprosté většině případů chybu najdete a poradíte si sám, bez prášků, bez doktorů i beze mne…

Otázka: Pane Hnízdile, věříte, že je něco „většího“ nad námi?
Jan Hnízdil: O tom, jestli je něco „většího“ nad námi, usilovně přemýšlím. Nevěřím v jediného boha, pro mne je božím chrámem příroda a božím přikázáním soulad s ní. Zamýšlet bychom se ale měli nejen nad tím co je nad námi, ale také co je v nás, a ten potenciál využít ku prospěchu co největšího počtu lidí.

změnila se od „Lisabonu“ psychická diagnoza V. Klause?
Jan Hnízdil: Dg. V.K. neměnná, pacient nepřístupný terapii, stav progreduje, prognóza nepříznivá.

Otázka: Sleduji vaše názory už delší dobu. Kdybyste kandidoval na presidenta, máte můj hlas. Na systému mi nejvíce vadí rostoucí dětské sebevraždy. Mohla by pomoci v jejich řešení církev? Mohla by pomoci v léčbě společnosti? Jaký máte recept?
Jan Hnízdil: Už několik lidí se mne ptalo, jestli bych nechtěl kandidovat na prezidenta, že by mne podpořili. Moc mne to pobavilo. Nemám takové schopnosti, nemám takové ambice. Pokud by mne snad přece jen někdo nominoval, vytáhnu na sebe neuvěřitelné množství špíny. Začal bych třeba členstvím v KSČ v osmdesátých letech. A hned bude klid. Ke druhé otázce: Pasivita církve a její přihlížení k dění v naší zemi je pro mne obrovským zklamáním. Pokud se o církvi hovoří, pak v souvislosti s restitucemi, Pan kardinál Duka k našim politickým špičkám rychle přilnul. Ve velké úctě chovám prof. Tomáše Halíka.

Otázka: Dobrý den, jsem moc ráda,že konečně někdo začíná vidět celou společnost jako organický celek,jako jednotu,kde je vše navzájem provázané, navzájem ovlivňované a vyživované,kde vše souvisí se vším a je na sobě vzájemně závislé. Souhlasím s Vámi, že uzdravit se musí celek,celá společnost a vztahy…
Jan Hnízdil: V roce 2008 provedli ekonomové z Cambridge studii, v níž zjištovali, ve kterých zemích EU jsou lidé nejzdravější a nejspokojenější a proč. Výsledky ukázaly, že nejzdravější lidé nejsou v zemích s největším ekonomickým růstem, ale ve Švédsku, Dánsku… Jako rozhodující pro zdraví občanů se ukázaly kvality nemateriální: důvěra ve státní správu, vymahatelnost práva a dobré mezilidské vztahy. Napravit poničené mezilidské vztahy bude hodně těžké. Čeká nás spousta práce. Každého jednotlivě a všechny dohromady. Děkuji za porozumění a podporu.

Otázka: Dobrý den, proč jste v osamění svých názorů? Máte nějaké kolegy, kteří se věnují psychosomatické medicíně a mají konkrétní výsledky?
Jan Hnízdil: Nemyslím, že bych byl v šíření psychosomatické medicíny osamocený, možná jsem jen víc slyšet a vidět. Obrovský kus práce odvádí kolega Chvála s Dr. Trapkovou v Centru komplexní psychosomatické péče v Liberci, mladí kolegové založili Sdružení pro psychosomatiku, v Liberci se pořádají každoroční konference. Děje se to úplně mimo oficialní zdravotnícký systém, bez jeho podpory – o to je to cennější. Poptávka pacientů po psychosomatice je obrovská. Před pár lety odevzdaně konzumovali léky a odevzdávali se lékařům. Dnes chtějí pochopit vlastní nemoc, poradit, jak mají změnit chování, aby se uzdravili a obešli se bez prášků.

Otázka: Co si myslíte o Véčkařích? Věříte alespoň R.Johnovi, někdejší velké novinářské hvězdě? Osobně jsem tímto člověkem neskutečně zklamán. Tak zklamán, že už nepůjdu nikdy k volbám. Díky, Karel
Jan Hnízdil: D. Owen popisuje v knize Nemocní u moci „syndrom hybris“. Jde o nákazu zpupnosti, kterou člověk onemocní po určité době působení ve vysoké politice. Pan John se nakazil velice rychle. Možná už byl latentně infikován ještě dříve, než se stal ministrem.

Otázka: vidíte nějaké jiné řešení než nechat tento prohnilý systém pojít? byla by teroristická buňka, která by suplovala nefunkční soudy řešením? Jak by zareagovaly elity kdyby jejich rukou zemřel Václav Klaus, Aleš Řebíček, Mirek Topolánek a další s tím, že podobný trest postihne všechny parazity společnosti?
Jan Hnízdil: Jsem přesvědčený o tom, že současný systém je tak provázaný korupcí, zájmy různých politických, podnikatelských a jiných skupin, že již reformovatelný není. Veškerá snaha o dílčí reformy je marná. Nestačí změnit formu, je potřeba nový obsah – nové hodnoty. Současný systém bych tedy nechal pojít (ostatně na tom sám usilovně pracuje), a urychleně vrhnul síly na budování nového společenského uspořádání, oslovil mravní a odborné elity, zcela mimo stávající stranickou strukturu.

Otázka: Jak se díváte, pane doktore, na ultrakonzervativní snahy a názory některých odborníků nárokujících si slovo i v psychosomatické medicíně? Mám na mysli konkrétně dr. Prekopovou. Myslíte, že její relativizace svobody těla může opravdu vést k osvobození ducha?
Jan Hnízdil: Metodu pevného objetí Dr. Prekopové považuji za zajímavou. Prostřednictvím tělesného kontaktu lze dosáhnout pozoruhodné emoční odezvy. Nezpochybňoval bych tedy metodu jako takovou. Tím nejcennějším lékem ale je osobnost terapeuta, jeho zkušenost, lidské vlastnosti, charizma, schopnost navázat s pacientem kvalitní vztah. Pokud jsou splněny tyto předpoklady, vlastní metoda už není podstatná.

Otázka: Dobrý den, jaký je Váš názor na hormonální antikoncepci u mladých dívek? Děkuji, Kristýna
Jan Hnízdil: Hormonální antikoncepce je vážným zásahem do organizmu dívky, její metabolity odplavované močí zase poškozují životní prostředí. Na druhou stranu je její použití pohodlné, rychlé, účinně brání nechtěnému otěhotnění. To je ostatně problém celé civilizace, na jedné straně si život chemií a technikou krátkodobě usnadníme, na straně druhé v dlouhodobém horizontu za to draze zaplatíme. Přitom vůbec netušíme, jak vysoká bude cena.

Otázka: Vážený pade doktore, považuji se za inteligentního tvora. A možná právě proto jsem zoufalá, nešťastná a frustrovaná z toho co se děje v této republice a hlavně z toho, že jsem úplně bezmocná. Jak to vidíte vy?
Jan Hnízdil: Zoufalství, nešťastnost a frustrace se týkají většiny slušných lidí v této zemí, už více než třicet procent občanů trpí depresemi a úzkostmi. Jsou mi blízké názory antipsychiatrů, kteří duševní choroby nauznávají jako samostatné jednotky, Tvrdí, že i ty nejvážnejší duševní choroby jsou „životní strategíí člověka na podmínky, které nejsou k životu.“ Současná společenská situace je extrémně stresující, lidí se s ní stále hůře vyrovnávají. Pomoc hledají u lékaře. Marně, prášky na úzkosti a deprese jim zdraví nepřinesou, je umožní aby v děsivém tempu ještě nějaký čas pokračovali, než se definitivně zhroutí (jako naše společnost dopovaná finančními injekcemi). Snažím se lidem vysvětlit, jak jejich stonání souvisí se stavem společnosti, varovat je, aby nespoléhali na doktory a léky a snažili se každý sám a ve svém nejbližším okolí vytvořit podmínky, které budou k životu přívětivější.

Otázka: Dobrý den, rád bych se Vás zeptal co si myslíte o knize Politická ponerologie. Děkuji.
Jan Hnízdil: Ponerologie – neboli věda o šíření zla v politice – stojí za prostudování. V poslední době mne velice zaujaly dvě knížky s podobnou tématikou: Nemocní u moci od bývalého britského ministra zahraničí a původní profesí lékaře D. Owena. Je tam perfektně a na konkrétních politicích zdokumentováno, jaký vliv měl jejich zdravotní /tělesný i duševní/ stav na výkon politické funkce. Knížka Šoková doktrína od Naomi Kleinové zase popisuje, jaké metody psychopati, posedlí naukou ekonoma M. Friedmana, používají, a jaké zničující důsledky to přináší celým národům. Ten model se neustále opakuje. Pročtení těchto dvou knih pomůže pochopit i současný vývoj u nás a hlavně nedopustit, aby pokračoval.

Otázka: Zdravím, přečetla jsem si tento článek a musím souhlasit. Mi k tomu abych byla zdravá fyzicky i psychicky pomáhá sport a pohyb a toho mají lidé dnes málo. I když nevidím těším se na jaro, Až vyjedu se svím pilotem na kole, kolem bude všechno zelené a bude svítit sluníčko. Jen práce mi chybí.
Jan Hnízdil: Jsem na tom stejně, také si nejlépe odpočinu v přírodě, na kole, na běžkách nebo nějakou fyzickou prací. Přeji Vám hezké počasí.

Otázka: Jistě jste zaznamenal přednáškové turné muže, živícího se 7 let „pránou“, kávou a vodou… Co si o tom člověku myslíte? Za výběr a zodpovězení otázky děkuji.
Jan Hnízdil: O H. Monfortovi a jeho mnohaletém „pránickém“ období jsem nedávno hovořil s přítelem Jaroslavem Duškem, který turné pana Monforta organizoval. Jaroslav s ním byl v každodenním kontaktu a je přesvědčený o tom, že nehladoví, nýbrž čerpá energii odjinud – z prány. Jaroslav zase dosahuje harmonie až 21- denními půsty. Sám jsem zaznamenal zkušenost při dvoutýdenní plavbě na moři, kdy jsem prošel těžkou mořskou nemocí a dokonale se „očistil“. Po dvou dnech jsem se zotavil, pluli jsme mimo civilizaci, provázeli nás delfíni… bylo to energeticky nesmírně působívé. Po následujících deseti dnech plavby jsem prakticky úplně ztratil potřebu jíst, pil jsem vodu, občas snědl nějaké ovoce a přesto se cítil nabitý energiíi. Možná to bylo setkání s pránou… V každém případě je zkušenost H. Monforta zajímavá. S ohledem na společenský vývoj se nám může jen hodit, když se naučíme čerpat energii odjinud a nebudeme spoléhat jen na jídlo.

Otázka: Souhlasíte se mnou, že u všech stresů a průšvihů co se na lidi valí z vlády senátu, radnic a st. inatitucí by mněl být vypsán kompletní titul. Osoby která se rozhodla Vás zničit! A hlavně, aby lidi věděli kdo se ve státě nejvíce roztahuje, škodí a krade. Má se jak prase v žitě – žije o 18 let déle jak prům.
Jan Hnízdil: Demokracie ani právní stát u nás nejsou ohroženy. Žádné nejsou. Nahradila je vláda psychopatů, sloužících zájmům velkých korporací, bank, podnikatelských skupin, farmaceutických firem. Volby jsou sice svobodné, ale ať zvolíte kteroukoliv z větších stran, výsledkem je tatáž politika. Vždycky zvítězí ČEZ, loterijní firmy… Pokračovat v tomto vývoji je nebezpečné. Měli bychom fanatiky posedlé neviditelnou rukou trhu důrazně odmítnout a změnit směr společenského vývoje. Apelovat na mravnost a zodpovědnost naších politiků je bezpředmětné. Tyto vlastnosti nemají v osobnostní výbavě. Podle mého názoru bude nutné, aby se chod celé země, formou pokojného vzdoru, přechodně zastavil.

Otázka: Dobry den, četl jsem Vaši knihu o bolestech zad a zarazily Vaše názory na tradiční systém holistické mediciny akupunkturu a čínskou medicinu. Můžete vysvětlit jaký je Váš vztah k těmto starým medicínským systémům a zda mohou být plnohodnoutnou součástí moderní psychosomatické medicíny? D.
Jan Hnízdil: Prošel jsem složitým osobním i profesním vývojem, dopustil se mnoha chyb a omylů – mimo jiné i dávné kritické texty na adresu akupunktury nebo čínské medicíny. Poté, co jsem se začal věnovat komplexní psychosomatické medicíně, názory jsem výrazně přehodnotil. Komplexní medicína usiluje o využití moderní biologické medicíny na straně jedné, na straně druhé čerpá ponaučení z celostního, holistického přístupu tradičního léčiteství, schopnosti navázat s pacientem vztah, získat si jeho důvěru, seznámit se s jeho problémy, uklidnit jej a povzbudit jeho samoúzdravné schopnosti. V tom vidím největší cenu tzv. alternativní medicíny – homeopatie, akupunktury… Jde tedy o to, využít možností medicíny biologické a celostního, komplexního přístupu, tak aby co nejlépe přispěl k uzdravení pacienta.

Otázka: Dobrý den pane doktore, možná je možná otázka absurdní, ale když jste odpůrce Václava Klause, mohla bych se Vás tedy zeptat, jaký je váš pohled odlišnou (homosexuální) orientaci? Jedná se vážně o „módní záležitost“ ?
Jan Hnízdil: Homosexuálni orientace není módní záležitost a vůbec nevypovídá o charakteru člověka. Mám mezi svými pacienty několik gayů, kterých si nesmírně vážím a obdivuji je, jak se vyrovnávají s nepochopením a odmítáním většinové společnosti. Moje názory na pana V. Klause tedy s jeho případnou orientací v této oblasti nesouvisejí.

Otázka: Dobrý den, ano, naše společnost je nemocná. Co však s pacienty-psychopaty, kteří si svoji nemoc vůbec nepřipouštějí, ba dokonce sami chtějí „léčit“ ty méně nemocné? Děkuji. Jana
Jan Hnízdil: Současný společenský systém je založený na dravosti, bezohlednosti a neustálém ekonomickém růstu. Přitahuje podobný typ lidí – dravé, arogantní, cynické a bezohledné psychopaty. Problém je, že psychopat na svém chování nic psychopatického nevidí, chybí mu mozková centra pro soucit, svědomí a odpovědnost, Nebo: „Po pádu železné opony jsme se, naivní a nezkušení, nechali zlákat k účasti v expedici na horu konzumu, liberálně tržní Everest.“ vidíte nějaké jiné řešení než nechat tento prohnilý systém pojít? byla by teroristická buňka, která by suplovala nefunkční soudy řešením? Jak by zareagovaly elity kdyby jejich rukou zemřel Václav Klaus, Aleš Řebíček, Mirek Topolánek a další s tím, že podobný trest postihne všechny parazity společnosti? /strongpodle toho se chová. Odstranění jednoho nic neřeší, ihned na jeho místo nastoupí jiný. Demokracii vystřídala vláda psychopatů – patokracie. Řešením je vytvoření nového společenský systému zdola, koncept občanské společnosti, v níž bude politik vystaven neustálé kontrole a skládání účtů. Uzdravit společnost může jedině svobodný, sebevědomý a aktivní občan.

Otázka: Myslím si, že Klaus je normální. Jsem potom normální já?
Jan Hnízdil: Pan Klaus je pro mne reprezentantem a garantem období morálního temna, rozdělování a negace. Jeho chování má jistě medicínské důvody. Diagnóza není důležitá. Jako pacient by měl moje porozuměni a terapeutickou podporu. Jako prezidenta jej nemohu respektovat. Mým prezidentem nikdy nebyl.

Otázka: Dobrý den pane doktore, jaký máte lék na nemocnou politickou reprezentaci. Doporučujete spíš psychofarmaka, nebo terapie? Hospitalizaci, nebo ambulantně?
Jan Hnízdil: Zajímavá studie je proces Bárta – Kočí. Ten případ nepatří do soudní síně. Jednání by mělo probíhat na uzavřeném oddělení psychiatrické léčebny formou skupinové terapie a stranických konstelací. Bez účasti veřejnosti. Nejsem příznivcem farmak nebo elektrošoků. Preferuji psychoterapii a ergoterapii. Jsem přesvědčený o tom, že by se všichni aktéři kauzy Bárta -Kočí měli podobit konziliárnímu psychiatricko- psychologickému vyšetření. Jejich nestandardní chování by se rychle vysvětlilo.

Otázka: Dobrý den, s hledáním nových hodnot se ztotožňuji. Společnost je nemocná také nenažraností, ta ničí přírodu, na ní stojí růst. Jakou hodnotu místo ní a hlavně, jak jí prosazovat, aby lidé neměli pocit že jim někdo diktuje chudobu nebo zpátky na stromy? Ekologické neziskovky na to zatím nepřišly.
Jan Hnízdil: Nemoc jednotlivce je informace o tom, jaký člověk je, jak a v jakých podmínkách žije. O tom, že ve svém životě dělá nějakou chybu. Společenská krize je infomace o tom, že tu chybu děláme hromadně. Léčení jednotlivce i společnosti má stejná východiska, je potřeba se zastavit, identifikovat chybu, změnit způsob chování, přehodnotit prority: od dravosti ke spolupráci a podpoře, od dalšího neudržitelného ekonomického růstu ke skromnosti, úsporám energie vlastní i přírody, ke komplexnímu ekologickému způsobu života. Obrat bude velmi složitý. Je nyjvyšší čas se na něj připravovat. Záleží na každém z nás, jestli bude vědomý a pokojný, nebo živelný a násilný. Krize není finanční, nýbrž hodnotová a mravní, proto by nás těžkým obdobím měli převést osobností vysoce mravné a profesně vybavené. To není případ současné politické reprezentace.

Otázka: Pane doktore, asi to nemáte v dnešní době jednoduché. V podstatě jdete „proti všem“. Proti neslušným politikům, proti způsobu léčení v ordinacích… Nemáte obavu, že se vás budou snažit zkompromitovat a tak říkajíc „uklidit“? Mnoha „obchodníkům“ se zdravím jistě kazíte obchody. Držím vám palce!!!
Jan Hnízdil: Pokusy o profesní diskreditaci jsem ustál, trestní oznámení pro „pokus o vlastizradu ve stádiu přípravy“ také. Psychopatičtí politici nám vládnou právě prostřednictvím strachu a manipulace. Pokud individuální strach neprolomíme, nezačneme každý sám za sebe vystupovat a hájit právo, nemá současná krize dobré řešení. Mám radost, že jednotlivců i občanských iniciativ rychle přibývá, spojují se a začínají současné politické reprezentaci šlapat na paty. Strach musí mít oni, ne my. Dnes (07. 03. 2012) jsem ho viděl v očích jindy suverénního Víta Bárty.

Otázka: Prosím Vás kdy skončí tahle fašistická vláda čechů (čechysti) proti Moravě a Slezku? Bude vůbec někdy obnoven náš územní a státoprávní celek Morava a Slezko? Chceme se od čechů odtrhnout.
Jan Hnízdil: Velmi se obávám nacionalistického napětí, dělení na „fašistickou vládu Čechů“ proti Moravě… Je to nebezpečné odvádění pozornosti od řešení vážné společenské situace a hledání vnějšího nepřítele. Právě proti tomu vystupuji. Problémy naše i Evropy musíme řešit rozvážně a společně.

Obsah článku převzat ze serveru aktualne.cz a autorova blogu.

 

Jeden komentář

Jan Hnízdil – Vládnou psychopati. A změna musí být hlubší, než volby

  1. Pane doktore, psychopati zničí každého kdo je ohrožuje, nezastaví je nic, a pokud budou psychopaty soudci, právníci a politici tak se nic nezmění.
    Měli by být podrobováni psychologickym vyšetřením a testům, psychopati by neměli vůbec takové profese podle mě vykonávat, a hlavně měli by se léčit, to je jako byste udělali ze zloděje ředitele banky. Je potřeba o tom více mluvit, naše společnost je nemocná. Podle mě pokud se o tom nebude víc mluvit nic se nezmění, a jedině co pomůže vyléčit společnost je povinné vyšetření na hlavu a vyčlenit ty parazity ze společnosti. Pokud budou takovi na vedoucích mistech, dále soudci,právníci a politici bez svědomí a empatie nedojde nikdy ke změně společnosti. Jsou horší jak zvířata, která usilují aby přežil druh ale psychopati vidí jen sebe a na druhých jim nezáleží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..