Následující článek je převzat ze stránek: www.50waystohelp.com

01


Sponzor www stránek

ZASEJTE SEMÍNKA ZMĚN
Začít žít „ekologicky“ nemusí být náročným úkolem, kdy zavrhnete celý váš dosavadní život. I jednoduché kroky znamenají rozdíl. Některé tipy již znáte, ale neuškodí jednotlivé rady zopakovat. Někdy to trvá, než ve vás nové návyky zakoření.

Odkazujeme se zde často na USA, ale obdobně budou tyto rady fungovat v Evropě či třeba v Japonsku.

01

1. VYMĚŇTE ŽÁROVKY
Pokud by každá domácnost v USA nahradila jednu běžnou žárovku jednou z těch nových kompaktních a úsporných, pak by snížení znečištění Země bylo srovnatelné s odstavením jednoho milionu aut ze silnic.

Nelíbí se vám barva světla úsporných žárovek? Použijte tyto žárovky do skříní, prádelny a na dalších místech, kde vás nebudou tolik dráždit.

Moon

2. VYPÍNEJTE V NOCI POČÍTAČE
Vypnutím počítače, namísto jeho pouhého přepnutí do režimu spánku, můžete ušetřit až 40 watt-hodin denně. To vám ušetří až 4 centy denně či 14 dolarů ročně. Nechcete-li čekat na start počítače, nastavte jeho automatické zapnutí několika minut před příchodem do práce, nebo jej nastartujte, během přípravy vašeho ranního šálku.

02

3. NEOPLACHUJTE
Přestaňte oplachovat nádobí před jeho mytím v myčce nádobí a ušetříte až 20 litrů vody při každé várce. Navrch ještě ušetříte čas a energii použitou k ohřevu vody.

02

4. NEPŘEDEHŘÍVEJTE TROUBU
Nepředehřívejte troubu s výjimkou pečení chleba a pár druhů pečiva. Stačí ji zapnout, až když dáte jídlo do trouby. Také při průběžné kontrole se pouze podívejte přes okno trouby a zbytečně neotevírejte dvířka.

02

5. RECYKLUJTE SKLO
Recyklované sklo snižuje znečištění ovzduší o 20 procent a související znečištění vody o 50 procent. Bez recyklace trvá sklu přes milion let, než se samovolně rozloží.

diaper pin

6. PŘEBALUJTE ZODPOVĚDNĚ
Než se dítě naučí chodit na záchod, rodiče běžně přebalí 5.000 až 8.000 plenek, což celkově představuje v USA každoročně přibližně 3,5 milionů tun odpadu. Ať už si zvolíte raději látkové pleny, anebo pleny šetrnější k životnímu prostředí, bude to volba s mnohem nižším dopadem na naši planetu.

clothespin

7. VĚŠTE PRÁDLO
Sušte prádlo na vzduchu na prádelní šňůře či na věšáku. Vaše prádlo si zachová déle původní barvu a střih a navíc ušetříte peníze oproti elektrické sušičce. Ocení to i vaše oblíbené tričko.

Star!

8. JEDNOU TÝDNĚ NEJEZTE MASO
Vynecháním masa alespoň jednou týdně pomůže planetě i vaši linii. Například na výrobu jednoho kilogramu hovězího masa je potřeba 9.500 litrů vody. Můžete také zachránit pár stromů. Na každý hamburger, který pochází ze zvířat chovaných na území deštného pralesa bylo vymýceno přibližně 55 metrů čtverečních lesa.

Fork and knife

9. PERTE VE STUDENÉ NEBO TEPLÉ VODĚ
Pokud by všechny domácnosti v USA přešli z praní v cyklech horká-horká voda na teplá-studená, mohli bychom ušetřit energii rovnající se 100.000 barelům ropy denně. Perte pouze, když pračku zcela naplníte.

Napkin

10. POUŽIJTE O JEDEN UBROUSEK MÉNĚ
Američani použijí v průměru přibližně 2.200 ubrousků ročně, to je asi šest každý den. Pokud by všichni v USA používali o jeden ubrousek méně každý den, bylo by ročně uloženo na skládkách o půl milionů tun ubrousků méně.

Paper

11. POUŽIJTE PAPÍR Z OBOU STRAN
Americké podniky vyhodí 21 milionů tun papíru ročně, což odpovídá 80 kg na jednoho administrativního pracovníka. Snižte snadno a rychle tuto zátěž až na polovinu. Nastavte výchozí nastavení tiskárny na „oboustranný (full-duplex) tisk“. Nezapomeňte vyhodit již nepotřebné dokumenty do recyklačního kontejneru.

Newspaper

12. RECYKLUJTE NOVINY
V USA se tiskne 63 milionů novin každý den. Pouze 69% (44 milionů) z nich je vyhozeno. Recyklace jen nedělních novin by mohla zachránit více jak půl milionu stromů každý týden.

Gift

13. BALTE DÁRKY KREATIVNĚ
Můžete znovu použít dárkové tašky a krabice, ale můžete si také vytvořit něco jedinečného za pomocí starých map, látek, nebo dokonce novin. Obraťte papírový sáček naruby a dejte vašim dětem razítka či fix, ať si vytvoří vlastní balicí papír. Bude šetrný k životnímu prostředí a navíc vytvořený speciálně pro oslavence. Více nápadů (anglicky): HGTV, Martha, DIY Network

Water

14. ZVAŽTE KUPOVÁNÍ BALENÉ VODY
Téměř 90% plastových lahví na vodu není recyklováno, namísto toho to trvá tisíce let než, se zcela rozloží. Kupte si nádobu na více použití a naplňte ji vodou z kohoutku. Bude to skvělá volba pro životní prostředí, pro vaše peněženky, a možná i pro vaše zdraví. Standardy pro vody z kohoutku jsou mnohdy přísnější než normy pro balenou vodu.

Shower!

15. NEKOUPEJTE SE VE VANĚ!
Dejte si týden bez vany a místo toho se jen sprchujte. Koupele vyžadují téměř dvakrát tolik vody. Nejenže snížíte spotřebu vody, ale také ušetříte náklady na energii potřebnou na ohřev vody.

brush

16. ZASTAVTE VODU PŘI ČIŠTĚNÍ ZUBŮ
Už jste o tom slyšeli, ale možná to ještě stále neděláte. Můžete ušetřit až 18 litrů denně. Denní úspora v USA by pak mohla představovat až 5,5 miliard litrů – tedy více, než je spotřeba v New Your City.

Shower

17. SPRCHUJTE SE S PARTNEREM
Vysprchujte se společně s vašim miláčkem a osvěžte váš den něčím více, než je jen pouhá sprcha. Nejenže uděláte moudré rozhodnotí pro životní prostředí, ale můžete se obohatit o další zážitky.

Shorten

18. SPRCHUJTE SE KRATŠÍ DOBU
Každé dvě ušetřené minuty sprchování mohou ušetřit přes 40 litrů pitné vody. Pokud by všichni v USA ušetřili během sprchování jeden galon (3,8 litru) denně, za rok by to představovalo dvojnásobek čisté vody čerpané denně z oblasti Velkých jezer.

Tree

19. ZASAĎTE STROM
Je to přínosné pro ovzduší, pro půdu, můžete tak zahalit váš dům do stínu a šetřit na klimatizaci (zasaďte jej na západní straně vašeho domu), a můžete také zvýšit hodnotu vaši nemovitosti. Zapojte celou vaši rodinu a zasaďte strom každý rok a pro každého člena rodiny.

Vvvvrrrooooom

20. POUŽÍVEJTE TEMPOMAT
Máte-li jej v autě, určitě jste za ty extra tlačítka vydali dost peněz, tak je využijte! Když budete používat pravidelně tempomat, můžete dosáhnout až o 15% menší spotřebu. Vzhledem ke dnešním cenám benzínu tak pomůžete významně nejen životnímu prostředí, ale také vaši peněžence.

Weee

21. Z DRUHÉ RUKY NEZNAMENÁ DRUHÁ JAKOST
Zvažte nakupování v second-hand obchodech. Z hraček, oblečení, kol, bruslí a dalších věci v malých velikostech děti brzy odrostou. „Sekáče“ tyto věci prodávají často ve skvělém stavu, protože se používají jen po krátkou dobu a až je nebudete potřebovat, často je také vykoupí zpátky.

Globey

22. NAKUPUJTE OD MÍSTNÍCH OBCHODNÍKŮ
Zamyslete se nad množství znečištění, které vznikne během cesty potravin z farmy na váš stůl. Pokud je to možně, nakupujte vždy přednostně od místních farmářů nebo na farmářských trzích. Podporujte místní ekonomiku a snižte produkci skleníkových plynů z přepravy potravin letadly nebo náklaďáky.

This is a thermometer

23. SEŘIĎTE VÁŠ TERMOSTAT
Nastavte váš termostat na teplotu o stupeň vyšší v létě a stupeň menší v zimě. Každý stupeň celsia méně ušetří kolem 10% spotřeby energie. Navíc můžete investovat do programovatelného termostatu, který vám umožní regulovat teplotu podle toho, kdy jste doma a kdy z domu pryč.

MMmmmmm, coffee

24. INVESTUJTE DO VLASTNÍ TERMOSKY NA KAFE
Pokud váš den začíná každé ráno šálkem kouřící kávy z bistra, můžete si snadno spočítat, kolik odpadu za rok vytvoříte. Pořiďte si vlastní termosku na kávu – nejenže snížíte množství odpadu, ale také vám káva zůstane déle horká. Ve většině kaváren a bister vám ji rádi naplní a někde dostanete dokonce slevu!

Thre and back

25. PLÁNUJTE LÉPE VAŠE POCHŮZKY
Připadá vám, že vám různé pochůzky zaberou celý týden? Zastavte se párkrát týdně, sepište si jejich seznam a zkuste je naplánovat do jedné cesty. Ušetříte benzín (naftu), čas a naučíte se lépe plánovat.

switch

26. VYPÍNEJTE SVĚTLA
Vypněte světla pokaždé, když opustíte místnost. Úsporné žárovky a zářivky se více opotřebovávájí vypínáním a zapínáním, tak je vypněte kdykoliv plánujete opustit místnost na více jak čtvrt hodiny. Ušetříte za energii, za nové žárovky a za teplých večerů také za klimatizaci, protože žárovky prostory také vytápí.

Mow

27. EKOLOGIČTĚJŠÍ PÉČE O TRÁVNÍK
Pokud musíte zalévat trávník, dělejte to brzy ráno, než se vlhkost odpaří teplem. Trápí vás trochu plevele? Polijte taková místa octem. Trápí vás opadané listí? Nechte jej byt – funguje jako přírodní hnojivo. Když už musíte, pohrabejte ručně – je to vynikající cvičení.

Basket

28. NA PIKNIK S FIXEM
Občas mezi chody se vám ztratí váš plastový pohár či miska a na stole se jen válí moře použitého plastového nádobí. Příště nabídněte hostům fixy, aby si mohli své nádobí označit a každý tak bude mít jen jeden ten svůj.

Celly

29. RECYKLUJTE VÁŠ STARÝ MOBIL
Průměrná životnost mobilního telefonu je asi dva roky, což znamená likvidaci cca 100 milionů telefonů ročně. Pokud všechny skončí na skládkách, pak do přírody uvolňuje spousta toxických látek. Existuje spousta míst, kde lze telefon odložit a nechat jej ještě sloužit, případně jej ekologicky zrecyklují a zlikvidují.

Wrenching

30. PEČUJTE O VAŠE VOZIDLO
Mimo to, že prodloužíte životnost vašeho vozidla, znečišťujete méně životní prostředí a také šetříte palivo. Vozidlo v dobrém stavu s čistými vzduchovými filtry a nahuštěnými pneumatikami má lepší výkon. A když se hecnete vyklidit harampádí z kufru, ušetříte další náklady na palivo.

No Mommy!

31. RECYKLUJTE NEPOTŘEBNÉ VĚŠÁKY Z ČISTÍRNY
Drátěné věšáky z čistírny jsou obvykle vyrobeny z ocelových drátů, které obvykle sběrny šrotu nevykupují. Takže co s nimi? Pokud je nepotřebujete, zkuste je vrátit zpátky do čistírny – většina z nich je ráda příjme zpátky.

Chug

32. RECYKLUJTE HLINÍK A SKLO
Na výrobu dvaceti recyklovaných hliníkových plechovek se spotřebuje tolik energie, kolik je zapotřebí na výrobu jedné zcela nové.

Každá tuna recyklovaného skla uspoří 35 litrů ropy potřebné na výrobu skla ze surových materiálů.

Homeward bound

33. PRACUJTE Z DOMU
Zkuste se domluvit s vašim zaměstnavatelem, zda můžete pracovat část týdne z domova. Nejenže ušetříte peníze za benzín (naftu), ale můžete pracovat v klidu třeba v pyžamu!

Eternal flame

34. ZAVÍREJTE KRBOVOU KLAPKU
Pokud necháte krbovou klapku otevřenou, i když krb nepoužíváte, je to jako byste nechali malé okénko otevřené dokořán. Ztratíte tím tepelnou energii v hodnotě tisíců korun každou zimu.

junk

35. ZBAVTE SE NEVYŽÁDANÉ POŠTY
Nechejte zhubnout vaši poštovní schránku. V Americe v průměru dostane do schránky každý přes 20 Kg nevyžádané pošty ročně, což představuje likvidaci 100 milionů stromů. Je mnoho způsobů, jak zamezit přeplněné schránce a zachránit stromy. Třeba nálepkou či nápisem na vaši schránce, že si nepřejete dostávat reklamu.

Light a candle light a match step down step down watch your heel crush crush

36. POUŽIVEJTE ZÁPALKY
Většina zapalovačů je vyrobena z plastiku a naplněna butanem, což jsou obojí výrobky z ropy. Jelikož většinu zapalovačů vyhodíte, přes 1,5 miliard jich ročně skončí na skládkách. Když použijete zápalky, většina odpadu je z lepenky a dřeva, což jsou odpady, které se dají snadno spálit či zrecyklovat.

Yellow pages

37. HLEDEJTE NA INTERNETU
Zvažte, zda vám opravdu potřebujete tištěný telefonní seznam. Pokud ne, zrušte jeho distribuci u vašeho telefonního operátora a používejte telefonní seznam on-line. Někdo spočítal, že telefonní seznamy tvoří až 10% ze všeho recyklovaného papíru. A pokud jej odebíráte, nezapomeňte staré vydání alespoň zase zrecyklovat.

give

38. DARUJTE TO, CO NEPOTŘEBUJETE
Než něco vyhodíte, zvažte, zda to nemůže využít ještě někdo jiný. Buď to darujte charitě, sousedovi, anebo to nabídněte přes inzerát, přes on-line servery jako jsou: Aukro.cz či Freecycle.org.

Wash

39. JEZĎETE S AUTEM NA MYČKU
Profesionální myčky aut mají obvykle nižší spotřebu vody, než když myjete auto ručně. Také mají vlastní čističku vod, takže znečišťujete méně životní prostředí.

02

40. TAŠKY Z PLASTIKU NIČI PŘÍRODU
V USA se každoročně spotřebuje 84 miliard plastových tašek, což je docela významný podíl z 500 miliard použitých celosvětově. Tyto tašky se samovolně nerozkládají v přírodě a často se dostanou do oceánů a zčásti také do přirozeného potravního řetězce. Odolnější a znovupoužitelné tašky jsou levnou a dostupnou alternativou.

Fly

41. LÍTEJTE S E-LETENKOU
Náklady na vystavení papírové letenky představují asi 200 Kč, zatímco elektronické letenky stojí jen desetinu. V dohledné budoucnosti nahradí e-letenky zcela ty papírové,přičemž ušetří aerolinkám 3 miliardy dolarů ročně. Mimo finanční úspory se významně sníží spotřeba papíru.

Click

42. STAHUJTE SOFTWARE
Spousta distribuovaného software se k vám dostane na plastových kompaktních discích. Ty představují obrovské množství zbytečného odpadu. A to nezmiňujeme další obaly, ve kterých se k vám dostanou. Pokud můžete, stahujte raději váš (zakoupený) software. Obvykle získate navíc i výhodu zálohování zakoupených programů zdarma u jejich distributora.

Who uses answering machines?

43. ZRUŠTE VAŠ ZÁZNAMNÍK
Váš záznamník je zapojen 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Když se pokazí, tak se stane jen dalším harampádím, které putuje na skládku. Pokud by všechny domácnosti v USA začaly používat hlasovou službu svého telefonního operátora, vyskočila by úspora energie ke dvěma miliardám kilowat-hodin ročně.

I like my sugar with coffee and cream

44. NEPOUŽÍVEJTE MÍCHÁTKO NA KÁVU
Každoročně se v USA spotřebuje 138 miliard slámek a míchátek na kávu. Nemusíte pít černou kávu – jednoduše do šálku nasypte nejprve cukr a nalijte smetanu, a až potom naplňte šálek kávou. Obsah se promíchá sám. Chybí vám rituál míchání kávy? Zkuste zamíchat šálek kouskem špagety. Můžete ji pak sníst, zkompostovat anebo vyhodit s menším pocitem viny.

Woof

45. BOJUJTE S NÁLEDÍM EKOLOGICKY
Když uhodí zima, mnoho lidí využívá sůl či nějaké podobné rozpouštědlo na schody a chodníky. Ačkoliv pro lidi jsou pak chodníky bezpečnější, pro naše mazlíčky to může představovat zdravotní problémy. Také chemikálie obsažené v těchto solích mohou kontaminovat studny a spodní vodu. Poptejte se po prostředcích, které neškodí zvířatům, používejte raději popel či písek.

Swab

46. POUŽÍVEJTE BAVLNĚNÉ TAMPONY S VŘETENY Z LEPENKY
Některé značky bavlněných tampónů mají plastikové vřeténka, zatímco jiné lepenkové. Kdyby 10% domácností v USA přešlo na produkty s lepenkovými vřeténky, ušetří se energie rovnající se 567.000 litrům nafty.

Compute

47. PLAŤTE SLOŽENKY ON-LINE
Někdo spočítal, že kdyby všechny domácnosti v USA platili jejich složenky on-line a dostávaly faktury v elektronické podobě, namísto v tištěné, zachránili bychom 18,5 milionů stromů, 2,2 miliard tun oxidu uhlíku a dalších skleníkových plynů a také miliardu tun odpadu.

Stop me oh oh oh stop me

48. ZRUŠTE PAPÍROVÉ VÝPISY Z BANKY
Některé banky vám zruší či sníží poplatky za měsíční výpis, pokud si jej necháte zasílat pouze elektronicky. Pokud by si všechny domácnosti v USA nechávali zasílat výpisy v elektronické podobě, ušetřily by se peníze, které by umožnili ročně studium na univerzitě 17.000 studentům.

Battery

49. POUŽÍVEJTE NABÍJEJÍCÍ BATERIE
Každý rok se vyrobí a prodá přes 15 miliard převážně alkalických baterií. Jen zlomek z nich se recykluje. Kupte si nabíječku a pár sad baterií, které se dají nabíjet. Ačkoliv na začátku utratíte více peněz najednou, tato investice patří k těm, které se vám velmi rychle vrátí. A navíc budete mít baterie k dispozici, i když bude obchod s elektro právě zavřený.

Shout it out

50. SDÍLEJTE!
Inspirujte vašimi zkušenostmi ostatní. Pokud každý, koho znáte, udělá něco malého pro ekologičtější způsob života, pak společný přínos může být obrovský!

Sdílejte tapety na plochu a další obrázky z projektu 50waystohelp.com!

 

 

4 Komentáře

50 nápadů jak pomoci naši planetě

  1. Pingback: Muzikoterapie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..