V minulém díle jsem napsal stručně o tom, co si můžete představit pod pojmem tantra a jak ji vnímam já ze své (určitě omezené) zkušenosti a také o mých zážitcích ze sobotní ranní části festivalu. Musím opět zopakovat, že festival byl pro mě velmi příjemným překvapením, rozšířením zkušenosti, ale také vnímání a vědomí. Samozřejmě že na takovém festivalu se v publiku najdou i lidé, kteří nepřišli za účelem hledání duše (za čím přesně přišli nevím, neptal jsem se ;)), ale já si je nepřitahoval, jen si jich tam všiml díky jejich reakcím na první přednášce. Lektoři seminářů a přednášek, které jsem si já vybral byli úžasní, jak už jsem zmínil například Kalyani v prvním díle.

V tomto pokračování bych Vám rád přiblížil dynamickou stránku tantry, která je pro mě energického, hravého, ale zároveň citlivého a vnímavého člověka více přirozená. Z možného programu jsem se buď záměrně nebo „náhodou“ účastnil workshopů muzikoterapie, improvizačního tantrického tance a také z úžasného vystoupení tanečnice Enola Kalas.

Muzikoterapeutický workshop

První workshop, který jsem tak nějak intuitivně navštívil byl muzikoterapeutický workshop nazvaný „Kouzlo zvuku aneb být na jedné vlně”, který vedl František Horváth a Kateřina Beránková. Po úvodních slovech o rezonanci a vlnění jsme začali s praktickými cvičeními. Jen zmíním, že František hovořil také o disharmonii (zvuk brzdícího vlaku, nehty na tabuli, apod.), která se projevuje v naší náladě a emocích, což je způsobeno právě rezonancí (klasická fyzika :)). Muzikoterapie pak umožňuje opět se pomocí hudebních nástrojů vyladit a pracovat s těmito náladami a emocemi.

František a Katka

František také velmi otevřeně zdůraznil velmi důležitou věc a to, že muzikoterapie je pomoc pouze dočasná, že sice pomáhá vyladit tělo a odstranit disharmonii, ale že disharmonie (ten daný problém) je vždy způsobena vzorcem chování či našimi myšlenkami. Trvalou změnu tedy můžeme provést jen a pouze uvnitř nás, musíme prostě změnit daný vzorec chování, odpovědí a řešením není muzikoterapie.

Pak už přisla cvičení, kdy jsme aktivovali čakry pomocí různých hudebních nástrojů. Jaké čakry jsme aktivovali záleželo podle ladění nástroje. Jak možná víte, kořenové čakře odpovídá střední C (tuším, že na frekvenci 256 Hz), sakrální čakře tón D, čakře solar-plexu tón E a tak dále. Proto jsme například kytarou experimentovali s E strunou na odhalené čakře solar-plexu ;)) ale nejvíce nás všechny dostalo digeridoo v oblasti kořenové a sakrální čakry, jelikož bylo laděné do C. Jeden z kolegů Katky a Františka na nás ležící foukal v oblasti kořenové až srdeční čakry. Někteří z nás měli náběh na orgasmus, jiní se nedokázali přestat smát, dalším se rozšířilo vědomí, ale nikoho, kdo se zapojil nebo jen díval toto cvičení nenechalo nezapojeného. Třetí skupina absolvovala cvičení s tibetskou mísou a co jsem měl možnost zahlédnout, bylo to dost podobné tomu, co intuitivně dělám doma. Na nás už časově nevyšlo.

Další cvičení bylo opět skupinové, tentokrát muži a ženy zvlášť, abychom mohli cítit odlišné energie. Sedli jsme si do dvou řad: muži a ženy proti sobě a zavřeli oči. Muži zpívali „uuuuu…“ v D tónině a posílali ženám sedícím naproti do oblasti první a druhé čakry. Ženy pak zpívali „iiiiiii…“ dost vysoko v tónině A a posílali nám je do oblasti 3. oka. Cílem bylo zároveň vnímat to, že vysílám, ale i přijímám. Pro mě bylo toto cvičení hodně silné. Cítil jsem vibrace našeho mužského zpěvu v 1. a 2. čakře a zároveň jasně cítil pálení a proud energie přicházející od žen do třetího oka.

Cestou na oběd jsem potkal kamaráda spolužáka z VŠ s jeho přítelkyní a tak jsme dali oběd společně (mimochodem výborné vegetariánské rizoto ;)). Z oběda pro mě vyplynulo pozvání do Plzně, abychom popovídali o tom, co jsme zažili s šamany v Guatemale a jaké že je poselství májských stařešinů a jak to vlastně je s tím rokem 2012. Doufám že všichni víte, že jde pouze o řeč symbolů a mluví se o našem vědomí a myšlení… I když, pokud nic nezměníme a budeme naši planetu pořád takto plundrovat, tak brzký konec světa opravdu může přijít. Patrik ostatně poskytnul několik jednoduchých rad, jak můžeme každý pomoci, aniž by nás to něco stálo. Jsou to takové malé Kaizen krůčky, které mají velký dopad aniž bysme si to uvědomovali.

Tantra Improvisation Dance

Při obědě jsem se opět „náhodou“ od víly Angelíny s krásnou energií dozvěděl, že bude v čajovně improvizační workshop tantra tance, takže volba následujícího programu byla jasná. Variantou byla přednáška o tantra masážích, na kterou jsem původně chtěl jít, ale jak jsem se pak dozvěděl, bylo to opravdu spíše pro začátečníky. Takže bych řekl, že mně jako intuitivně částečně praktikujícímu (prostě to někdy při masáži samo přijde, jak přesně by se ale tantra masáž měla dělat nevím :)) dal workshop více než tato přednáška o tantra masáži. Workshop vedla trojka Cinko, Rybníčková a právě víla Angelína Mádrová a sešlo se nás asi kolem 10ti krásných duší, které tam měly být. Celé cvičení nebudu popisovat, jelikož si je ani nepamatuji, a navíc šlo hlavně o prožitek, který byl opravdu silný. Improvizace byla na téma kapička vody. Nejdřív jsme se očistili a padali, pak dopadli na sklo, cestovali po něm a nakonec se spojovali s ostatníma kapičkama, dotýkali jsme se sebe a ostatních kapiček vším (lokty, rameny, hlavou, koleny, stehny, nárty, …), jen ne dlaněmi. Vše probíhalo se zavřenýma očima a se zaměřením na nás jako kapičky vody.

Tuto improvizaci bych určitě doporučil párům, aby rozšířily svoje vnímání a poznání jeden druhého. Zkuste intuitivně následovat můj hrubý popis nebo si cvičení ověřte s nějakým tantrickým učitelem či v nějaké knize. Improvizace trvala asi něco přes hodinu tuším a ještě, že jsme poté museli znovu rozestavit provizorní čajovnu, protože jsme se tak aspoň uzemnili, oblékli svá fyzická těla a zúžili své velerozšířené vědomí, jinak bychom asi uletěli 🙂

Důležité je zmínit, že v této improvizaci vůbec nejde o to, jak vypadáte a jestli a jak se váš „tanec“ někomu líbí… Smyslem je jen cítění sebe, druhých lidí a okolí…

Enola Kalas

A jelikož je tento blog už opět docela dlouhý, tak jej nepředpokládaně rozdělím ještě na dvě části. V poslední části se s vámi podělím o zážitek z tanečního vystoupení tanečnice Enola Kalas a sdělím něco z astrogramu ČR, který připravila Rodica Purniche. Abych vás nalákal na čtení a obrázky v posledním dílu, tak přidávám fotku Enola Kalas 😉

Líbí? Tak doufám, že se už těšíte na další pokračování 😉

Jeden komentář

Co je to tantra? Reportáž z tantra festivalu 2. díl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *