Když se vyvíjí lidská bytost, jako první orgán se utváří srdce, které ji spojuje s nekonečnem. Teprve naposled se v našem ještě nenarozeném těle vyvinou plíce, které nás s prvním nádechem připojí pevně ke světu, k zemi, životu. Zrození.

Na dalším setkání šamanského léčitelského kruhu v Háji jsme se zabývali plícemi. Zkoumali jsme, jakou část celku představují, jaké specifické vlastnosti, funkce a energii nesou. Plíce (řecky pneumon) jsou párový orgán, kuželovitě tvarovaný, šedorůžově zbarvený. Při dýchání v nich probíhá výměna plynů mezi vzduchem a krví. Obě plíce jsou rozdělené na plicní laloky. Pravá plíce má tři a levá laloky dva. Plíce savců včetně člověka se skládají z miliónů tenkostěnných váčků, plicních sklípků, které jsou opředeny krevními kapilárami. Dolní okraj plic se dotýká hlavního dýchacího svalu, bránice. Plíce jsou v lidském těle poměrně lehký orgán. Průměrná hmotnost u mužů je 780g a u žen 640g, přesto jejich povrch je velký jako fotbalové hřiště. Co se na tomto hřišti odehrává?

V plicích člověka dochází k jeho setkávání se se světem, který skrze plíce vstupuje přímo do naší krve. A každým nádechem dochází ke kontaktu s vnějším prostředím a s každým výdechem vydáváme světu výpověď o nás samých. Tak je to stále, dovnitř – ven. Takový je celý náš život končící až s posledním výdechem.

Jsou jak louka za léta květinami poseta.


Sponzor www stránek

Tolik vůní, tolik štěstí – vyplatí se v těle kvésti.

Nadechnu se.

Co mi dáš?

Celý svět ty zulíbáš!

Plíce jsou zosobněná lehkost a tak není divu, že každé naše trápení se na kvalitě dechu projeví. Neschopnost se svobodně nadechnout či volně vydechnout má samozřejmě základ v našem životním prostoru. Pokud je zdravý a nás podporující můžeme se nadechnout bez obav, ale pouze tehdy pokud dokážeme překročit předchozí špatné zkušenosti. Ne náhodou se práce s dechem využívá téměř ve všech alternativních léčebných technikách, které slouží k odstranění či vyléčení našich zranění. Například holotropní dýchání extrémně navyšuje naši energii a pomáhá odblokovat různá předchozí traumata.

Z výdechem je to jiné, ten prochází přes naši specifickou formu. Přes filtr toho, co chceme či nechceme ze sebe světu ukázat. Tento náš osobnostní koncept je ovlivněn řadou faktorů – rodinných, chcete-li genetických, ale i řadou našich životních zkušeností a postupem času vytvořených bezpečnostních forem naší osobnosti. Schopnost svobodného výdechu je tedy velmi spojem s naším egem, ale také s naší potřebou hromadění majetku. Musíme-li se jakkoliv ochraňovat před vnějším světem nemůžeme v něm svobodně dýchat. A odtud je už jen krůček k různým respiračním chorobám, k chronické bronchitidě, chopnu, k astmatu či jiným plicním nemocem.

A tak chceme-li si své plíce vyléčit, musíme se vážně začít zabývat tím, proč si nemůžeme dovolit lehce a svobodně dýchat. Častou příčinou problémů je také to, že neumíme správně dýchat. Nedostatečný pohyb, malá fyzická kondice, často i obezita vedou ke špatnému držení těla a tím i špatnému dýchání. Dost běžným zvykem je také to, že dýcháme ústy a k dechu využíváme především horní část plic, kde jsou uloženy receptory stresu. Takové dýchání vývojově slouží k dýchání při zátěži tedy při potřebě člověka rychle aktivovat své síly, ať už z důvodu útoku, obrany či jiné ochrany před stresem. Tento typ dýchání se využívá například při porodu. Pravda však bohužel je, že člověk moderní doby je ve stresu takřka pořád, nakládá si toho na svá bedra mnoho a tak není divu, že většina z nás má špatné držení těla a dýchá převážně povrchně. Hluboké, meditativní dýchání, s kterým pracuje například jóga, vede k uvolnění, klidu a meditaci. Ne náhodou je bránice jako hlavní dýchací sval považována za orgán, který má rozhodující vliv na naše duchovní schopnosti.

Výborná cesta ke zdraví dýchacích orgánů je naučit se hlubokému, bráničnímu, vědomému dýchání. S každým nádechem se pokusit vnímat jak se plochou velkou jako fotbalové hřiště dotýkáme světa, nadechujeme se síly přírody, stromů a s výdechem o sobě podáváme hlubokou lidskou výpověď. Dost možná plnou žalu a zklamání, ale výpověď upřímnou, prostě naši. Skvělým prostředkem k léčení plic, kromě dechové hygieny, je ale také zpěv. A tak chcete-li být zdraví, zpívejte z plných plic, kdy se jen dá. Volně, svobodně z čiré radosti ze života.

Z drog používaných v léčbě dýchacích orgánů uvedu alespoň některé:

  • podběl, proskurník, sléz
  • prvosenka, divizna, lékořice
  • yzop, mateřídouška, dobromysl
  • plicník, jitrocel, měsíček
  • břečťan, růže, silice z jehličnanů

Markéta Švarcová, šamanka z Háje,
www.pristav69.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..