Tantra je často chápána jako něco tajemného, co je spojeno s pokoutnými (někdy až chlípnými) sexuálními praktikami. Jelikož mám s tantrou praktické zkušenosti a chtěl jsem poznat úroveň tantrických škol u nás, vydal jsem se na tantrický festival, o kterém jsem se „náhodou“ dozvěděl. Festival se konal tento víkend v Rozdrojovicích v krásném místě nad brněnskou přehradou. Pokud nemáte potuchy o tom, co to tantra je, berte tuto reportáž zároveň jako stručný (a rozhodně můj subjektivní) vhled do tantry, ale zároveň mi nevěřte ani slovo a běžte a vše si zkuste, protože se pokouším popsat nepopsatelné, duchovní věci se prostě musí zažít.

Co je tantra?

Začněmě nejdřív tím, co je podle mých prožitků a zkušenosti tantra. Stručně by se dalo říct, že je to energie, a to energie elektromagnetická. Jejím působením vnímáme aktivaci čaker a rozšířené vědomí, říkám tomu „aktivující se antény“ 🙂 Ale tantra není jen energie, tantra je život, živá a měnící se cesta, je to radost, štěstí, vnímání sebe a svého těla, vnímání doteků, vnímání přírody, rostlin, zvířat, ale také druhých lidí. Tantra je také o vnímání sexuality jako něčeho přirozeného. Tantra je uměním lásky a to nejen v omezeném slova smyslu lásky k druhému v partnerském vztahu, jak bývá tantra často interpetována, ale především lásky k sobě sama a také lásky ke všem bližním. Tantra je tedy duchovní cesta a práce s životní a sexuální energií, kterou můžete zažít a ovládnout pomocí meditací, masáže, dalších technik, skupinových či párových cvičení. Víc informací můžete nalézt na www.jogin.cz a pokud vám nedělá problém angličtina, pak vyčerpávající popis z různých úhlů pohledu naleznete na http://www.kundalini-tantra.com/.

Ale teď už k samotnému festivalu. Jel jsem na akci bez očekávání a byl jsem velmi mile překvapen a hlavně duševně potěšen a jak už to tak bývá, veškeré moje „plány“ dopadly úplně jinak 🙂 Prostě jsem se nechal nést a byl jsem tam, kde jsem být měl. Původně jsem chtěl jet až na sobotní odpoledne, ale nakonec jsem vyrazil hned od rána a na místě hned pochopil proč. Prostě jsem měl být hlavně na dvou akcích, na které bych jinak nešel, respektive bych o nich nevěděl. Po úvodním rituálu, který byl věnován úspěšnému festivalu a také představení přednášejících, jsem zůstal na seminář Kalyani Pavly Maškové, jelikož její krátká představovací věta mně silně oslovila. Už ani nevím, co řekla a ani to není důležité, prostě to rezonovalo u srdce. Nerad bych hodnotil a srovnával, ale Kalyani prostě vybočovala z řady přednášejících v pozitivním slova smyslu, byla to jiná třída.

Kalyani

Téma semináře Kalyani bylo „Tantra – vášeň – život“ a dle programu měl být o naší dennodenní cestě v západním světě, o srdci a probouzení. Asi to tak i bylo, nevím, jelikož jsem nějak nemohl poslouchat ušima konkrétní slova, poslouchal jsem srdcem to, co bylo řečeno jinak než slovy. V sále byla při semináři velmi silná, ale příjemná energie, která k otevření srdce a vypnutí mozku sama nutila. Snažil jsem se ale místy udělat nějaké poznámky, abych mohl sdílet s ostatními. Pokusím se tedy pár z nich zmínit a doufám, že půjdou taky spíše od srdce a ze zdroje, než z mého mozku:

 • Kalyani zmínila, že utrpení západu (náš současný stav) je důsledkem tabuizování sexuality a pravdy o bolesti. Díky tomu neumíme přijímat bolest jako jednu z přirozených stránek života, stejně jako naše těla, doteky, kontakt s druhými a naši sexualitu. Proto nám činí problém odcházet z tohoto života, ale také opět do něho přicházet.
 • Moc se mi líbilo, že místo „udělala jsem“, „potkala jsem“ Kalyani zmiňovala „bylo mnou vykonáno“, „byla jsem potkána“ apod.
 • Zkrze Kalyani bylo také mluveno o naší proměně, o tom, že nejdříve docela bolí. Většina lidí v sále se přihlásila (mě nevyjímaje), když se ptala, koho probouzení a počátek transformace hodně bolel nebo ještě bolí… Tato bolest na začátku je ale důležitá proto, aby poté mohla přijít zasloužená odměna. Naše cesta je totiž o přijetí bolesti, ne o utrpení jako o cestě (jak tvrdí křesťané). Toto bylo řečeno, aby energie mohla působit a aby to lidé cítili spíše než poslouchali, což mně připomnělo větu, kterou nám často říkal šaman Bill: „Where the intention goes, energy flows!“
 • Tantra tedy neguje křesťanské „k Bohu je třeba se protrpět“, tantra je pravým opakem tohoto postoje, je naopak o radosti a o sloupávání vrstev démonizované bolesti a sexuality.
 • Kalyani ale hlavně mluvila o naší cestě životem, že se skládá z opakovaného růstu, kterým musíme projít 7x, abychom pochopili celou pravdu, přitom nakreslila následující obrázek:
Naše životní cesta
 • Obrázek popisuje naši cestu životem, teda spíše více životy, kdy po zvládnutí určité etapy a jejich zkoušek přecházíme na vyšší stupeň, kde se musíme nejdříve usadit, zvyknout si, než zase můžeme pokračovat dále. Těchto stupňů je prý 7 a po zvládnutí nejvyššího z nich už můžeme svobodně cestovat přes všechny tyto stupně nahoru a dolů. Každý z těchto stupňů nám umožňuje jiný pohled na život, tak jako to můžeme zažít na divadle v takovém amfiteátru fyzickém. Tento princip a přirovnání dává smysl, jelikož například největší mistři, kteří již dosáhly nejvyšší úrovně, se mohou inkarnovat opět na Zem do fyzických těl (nižší úrovně). My však většinou nezvládáme nově nabytou energii a dovednosti a opět spadneme na nižší úroveň a takto v životě oscilujeme pořád dokola nahoru a dolů.
 • Kalyani ještě zmínila, že tento rok 2012 je nám hodně nápomocen v transformaci (čemuž napomáhá také zvýšená aktivita slunce, změna vibrace Země, posun magnetického pole a další fyzicky sledovatelné úkazy). Jeden náš krůček vpřed na duchovní cestě je opětován celou kupou darů, vstřícností a synchronicit. Můžu potvrdit z vlastní zkušenosti, kdy předchozí roky byly jako pěší pouť nebo jízda vlakem či autem, ale letošek je jako let tryskovým letadlem 🙂
 • Poslední věcí, kterou jsem si zapsal a chtěl bych sdílet je poselství pro nás všechny a prosba o pomoc, modlitbu či jak tomu chcete říkat. Kalyani zmínila že na Moravě cítí velkou energii viny, což je patrně způsobeno tradiční křesťanskou cestou nás místních a našich předků (křesťanství je cesta utrpení a viny), v tomto kontextu pak zmínila knihu „Žítkovské bohyně“ autorky Tučkové popisující nedávnou historii žen léčitelek žijících na Moravě a jejich potírání. Tato kniha energii viny na Moravě pomáhá uvolňovat a rozpouštět. My máme pomoci svou žádostí, modlitbou o transformaci této obrovské uvolněné energie. Pokud vás tato žádost oslovila (nebo jste z Moravy ;)), pak podpořte tuto transformaci svým záměrem, modlitbou.

Možná to tak nevypadá, ale toto je opravdu jen stručný výcuc z toho, co zaznělo slovy i mimoslovně a co jsem si chtěl a stihl zaznamenat, zbytek času jsem jen tak seděl a nasával všemi kanály. Snad se mně podařilo předat aspoň trošku moudrosti a energie, která byla v místnosti a přítomnosti Kalyani přítomna.

I když umím sedět v tichu a taky to rád praktikuji (hlavně v přírodě), tak jsem člověk dynamický a hravý a proto Vám v druhém díle přiblížím dynamickou stránku tantry z workshopů muzikoterapie, improvizačního tantrického tance a také z úžasného vystoupení tanečnice Enola Kalas.

5 Komentářů

Co je to tantra? Aneb reportáž z tantra festivalu 1. díl

 1. No doprdele. To mi zase jeden nekrestan jako krestanovi tvrdi, ze me vnimani je o ceste plne utrpeni. O Boze, kdy uz to tady proceses. Proc si nenechate takovy zvasty a ocernovani na sve energeticke lety? Utrpeni procistuje. Spucasti toho je prijeti a odevzdani Bohu. Rust. Ktery obvykle boli. Ale druhy kristus fakt nejsem. Buh chce abychom byli stastni. Tak co to tady lidem cpete.

  1. Mnoho pohledů, mnoho cest… Můj názor je, že člověk se na Zemi přišel učit a že to často není jednoduché a může to bolet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *